Portál předpoví, co může za vznik cukrovky

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos

Po generace se u nich v rodině dědí cukrovka, a tak se bojí, že touto nemocí budou trpět i jejich děti. Podobně postiženým lidem život ulehčí nový webový portál, který vytvořili odborníci z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a dvou největších brněnských univerzit.

Brno – Od nynějška předpoví nemoci, jako jsou diabetes nebo rakovina prsu. Lékaři pouze na portál zadají ukazatele genetických poruch. Ty zjistí, jak se zdraví pacientů změní. „Už nyní máme na nové webové aplikaci víc než patnáct tisíc přístupů z Evropy, Ameriky i Asie,“ informoval vedoucí týmu Jiří Damborský.

Doporučení ke specialistovi v oboru genetiky, který stav pacienta zhodnotí, dá lidem praktický lékař. „Genetik pak pacientovi odebere tkáně, sliny či krev, které následně putují k rozboru do laboratoří. Analýza odhalí případné poruchy. Údaje laboranti vepíšou do portálu PredictSNP, který ukáže vývoj zdravotního stavu pacienta,“ přiblížila mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Podle Damborského je nový portál, na rozdíl od jemu podobných, založený na důkladné matematické analýze. Zatím je ve zkušebním provozu. „Odborníkům ho oficiálně představíme na mezinárodní konferenci věnované personalizované medicíně,“ doplnil ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík.

Portál výzkumný tým připravoval tři roky.

————

Portál PredictSNP – pacienta ke specialistovi na genetiku doporučí praktický lékař v případě podezření na dědičná onemocnění – údaje laboranti vepíšou do portálu, ten předpoví zdraví pacienta v budoucnu

VERONIKA GECOVÁ
Brněnský deník
http://brnensky.denik.cz/

(Visited 9 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.