ČSSD po sjezdu. Co slibuje hendikepovaným?

O víkendu se konal sjezd ČSSD, která se již chystá na to, že po volbách převezme vládu od ODS. ČSSD slibuje, že její prioritou bude péče o zdravotně postižené a staré lidi. Levnějších potravin či léků se ale asi nedočkáme. Sociální demokraté DPH hned tak snižovat nebudou.

Nástup ČSSD by měl mimo jiné znamenat zrušení všech regulačních poplatků ve zdravotnictví – jedinou výjimkou je příspěvek na stravu v nemocnici ve výši 60 korun po dobu nejdéle jednoho měsíce v roce.

Redukce DPH u léků se asi nedočkáme

Levnější potraviny či léky až budou u moci sociální demokraté? Toho se nedočkáme. Nově zvolený předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka to řekl na víkendovém sjezdu své strany, včera to zopakoval i v televizi. Politici ČSSD přitom tvrdě kritizují vládu, že zvýšenou sazbu daně z přidané hodnoty zavedla.

„Snižování daně z přidané hodnoty by znamenalo, že bychom současně museli zvyšovat základní sazbu. A já musím říci, že jsem odpůrce toho, abychom zvyšovali daňové zatížení,“ řekl včera Sobotka v TV Prima.

Místopředsedkyně strany ČSSD, Alena Gajdůšková sice hovořuila o tom, že usilují o to, aby se snížila DPH na lécích, na knihách atd., ale Bohuslav Sobotka k tomu řekl, že „pokud by se nám podařilo přiblížit vyrovnanému rozpočtu, tak samozřejmě se můžeme bavit o tom, že si země bude moci dovolit u některých sociálně citlivých položek nasadit nižší sazbu DPH.“

ČSSD také plánuje zvýšit minimální mzdu z osmi tisíc na 12 tisíc Kč. To by znamenalo přilepšení mnoha invalidním zaměstnancům, kteří dostávají současnou minimální mzdu osm tisíc korun. Současně by to ale zřejmě znamenalo vlnu krachů chráněných dílen, které již nyní zápasí kvůli vyšším mzdovým nákladům a nižším finančním podporám o existenci. ČSSD by musela patrně přijít i s adekvátními kompenzacemi pro zaměstnavatele.

Nezaměstnanost

Sociální demokracie plánuje posílit aktivní politiku zaměstnanosti mladých, zdravotně postižených a seniorů – například přímou podporou zaměstnávání absolventů.

Jako motivační prvek chce třeba obnovit dobrovolný systém veřejně prospěšných prací, který vlády sociální demokracie praktikovaly v minulosti.

A jak velká by tato podpora měla být? „Obvykle se dobře osvědčovalo 15 % nad dávku. Když ten člověk pracoval, tak měl prémie za aktivitu, což sice pořád byl velmi nízký plat, ale přeci jen asi 15 % nad výši dávky nebo kousek nad minimální mzdu,“ míní bývalý premiér Špidla.

„Naší vlajkovou lodí je progresivní daň z příjmů fyzických s horní hranicí 38 procent z hrubé mzdy. Zároveň chceme zrušit takzvanou superhrubou mzdu. Daň z právnických osob stoupne z 19 na 21 procent, v některých sektorech – telekomunikacích, energetice a bankovním sektoru – dojde k navýšení na 30 procent,“ řekl stínový ministr financí Jan Mládek z ČSSD.

Jeho stínová kolegyně, potenciální ministryně práce a sociálních věcí Ivana Stráská, zase před delegáty představila plán na obnovu plné valorizace důchodů.

„Prioritou musí být zaměstnanost, a to především zaměstnanost mladých lidí a potom samozřejmě péče o zdravotně postižené a staré lidi,“ řekla Stráská.

invArena

 

(Visited 6 times, 1 visits today)

2 komentáře

  1. Pokud zvýší minimální mzdu o 4000 kč, pak by měli o to zvýšit i příspěvek na mzdové náklady. Otázkou je, zda se to pak suma sumárum státu vyplatí. I zdraví leč nekvalifikovaní zaměstnanci pracují za 8 táců hrubého – vyplatí se ještě podnikatelům je pak zaměstnávat? pokud adekvátně zvýší ceny svých služeb a zboží , tak ano. Ale to bude znamenat, že někde dojde k dalšímu zdražování. Já bych byl spíš pro postupné krůčky, např. pro zvýšení o tisícovku a pak vyhodnotit dopady.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.