Varovné signály mini mrtvice

photo on stock.xchng

Jak rychle se objeví, tak snadno zmizí, není však radno je podceňovat…

Stalo se to v neděli večer. Při sledování televize najednou paní Jana přestala vidět na pravé oko a paži na stejné straně cítila podivně ochablou. Mozková mrtvice, řekla si tato 68letá žena a chystala se volat záchranku. Když už držela v ruce sluchátko, symptomy najednou zmizely. Proto telefon zase zavěsila a řekla si: Nejspíš to nic nebylo. Nebudu zbytečně volat lékaře…

Příznaky rychle odezní

Jana netušila, jaké měla štěstí. Při přetrvávající mrtvici by jí krevní sraženina zablokovala cévu v mozku. Nervové buňky by byly odříznuty od zásobování krví a vypověděly by službu. Naštěstí se sraženina během několika vteřin zase uvolnila. Tak rychle, že nestihla způsobit žádné dlouhodobější škody. Symptomy samy rychle ustoupily.
Takové dočasné blokádě mozkových cév říkají lékaři „tranzitorní ischemická ataka“ (TIA). Odhaduje se, že u nás ročně postihne 30–40 lidí na 100 000 obyvatel. Mnozí z nich se přitom zachovají stejně jako Jana. Nezavolají záchranku, protože se velmi brzy začnou cítit zase lépe. A to je v důsledku ta největší chyba.

Lékaře volejte hned

I krátkodobá porucha prokrvení mozku je z medicínského hlediska případem nouze, i když ochromení, porucha řeči nebo zraku ustoupí – okamžitě vytočte 155!
Lékaři totiž považují takovou mini mrtvici rovněž za varovný signál. Kdo si ihned zavolá zdravotní pomoc, často zabrání nejhoršímu. Bez ošetření totiž v 5 % případů dojde během následujících 24 hodin k rozvinutí velké mozkové mrtvice, u třetiny postižených se tak stane do jednoho roku od příhody.

Účinná prevence s léky

V nemocnici lékaři zjistí příčinu a podle toho nasadí vhodnou léčbu. Nejčastějším spouštěčem mozkové mrtvice jsou poruchy srdečního rytmu a poškození cév – obojí nahrává vzniku krevních sraženin. Navíc nové léky fungují lépe než ty dřívější. Snižují riziko, že během roku utrpí postižení mrtvici, dokonce až o 40 %!
S novými preparáty je snazší zamezit vzniku krevních sraženin a není nutné ani pravidelné měření. Potraviny a další léky navíc tento účinek neovlivňují.
Někteří postižení mají zúžené krční tepny. Jejich zanesení lze snadno odstranit při operativním zákroku. Stačí se svěřit do rukou spolehlivých lékařů.

Ve zkratce o příznacích

Příznaky mini mrtvice jsou stejné jako u klasické, pouze během několika minut, nejpozději však do 24 hodin ustoupí. Které to jsou? Necitlivost, slabost nebo ochrnutí v obličeji, v končetinách – typicky na jedné straně těla. Špatná artikulace nebo náhlé obtíže rozumět druhým. Náhlá ztráta zraku u jednoho nebo obou očí. Dvojité vidění. Ochablost, ztráta rovnováhy nebo poruchy koordinace. Pokud tyto příznaky pocítíte, zavolejte záchranku raději hned.

Claudia

(Visited 14 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.