Když zvířata léčí

foto: Studio Cl Art / Photl.com

Felinoterapie je v České republice stále téměř neznámým pojmem. Kočka sice nemůže poskytnout člověku pomoc takového formátu jako pes, ale to ostatně nikdo nečeká. Co od ní můžete získat, je cit, něha, duševní harmonie a láska.

Kočky mají jedinečnou schopnost odnímat bolest a utrpení, navozovat stav duševní pohody a napomáhat nalezení ztracené životní rovnováhy.

Proti samotě i bolesti

Pokud žijete doma s kočkou, její energie na vás působí vlastně neustále a tak nějak automaticky. Už pouhá její přítomnost odbourává pocit samoty, úzkosti a stresu. Všimli jste si, že když vás něco bolí, kočička si na vás lehne, zahřeje vás svým kožíškem a bolest zvolna ustoupí? A je úplně jedno, jestli chováte šlechtěné plemeno, nebo obyčejnou pouliční mícu, kterou jste našli ztracenou v parku.

Pro děti i seniory

Velice zajímavé výsledky přináší také pravidelný kontakt koček s dětmi s mentálním postižením. Ty bývají většinou uzavřené a mlčenlivé. Při sbližování s kočičím kamarádem však postupně roztávají, usmívají se, reagují a se svým „zvířecím léčitelem“ komunikují zcela přirozeným způsobem. Kočka je díky své vrozené intuici zbavuje „jinakosti“ a uvolňuje v nich skutečné city a emoce.
Ve svém zvláštním, uzavřeném světě žijí často i senioři – také v nich dokáže kočka probudit jiskřičku života a umožnit jim zapomenout na strach, bolesti a trable. Tím současně dochází i ke zlepšení fyzického stavu, protože, jak jistě víte, jestliže trpí duše, bolí i celé tělo. Léčebné působení kočky může probíhat v omezeném prostoru. Zvíře nevyžaduje pravidelné venčení, výcvik ani fyzickou spoluúčast. Vystačí si samo se sebou, a přitom dokáže vyzařovat silnou pozitivní energii. Je proto ideálním terapeutem také pro osoby s omezenou pohyblivostí.

Velmi hluboký vztah

Na rozdíl od psa, který je svou povahou předurčen k oddané poslušnosti, je kočka téměř jeho protipólem: samostatná vyhraněná osobnost. Kočky si na člověka vytvářejí vlastní názor už při prvním vzájemném kontaktu. Tento moment bývá mnohdy rozhodující pro další soužití. Pokud vás však kočka přijme do svého teritoria, pak si můžete být téměř jistí, že půjde o velmi silný a také rovnocenný vztah. D

Neznají zášť ani přetvářku a můžete jim plně důvěřovat. Když vycítí, že vás něco trápí, bez váhání se k vám přitulí. Léčí už pouhou svou přítomností.

CANISTERAPIE Léčba lidské duše psí láskou

Pes rozumí člověku i beze slov. Pomáhá navazovat kontakty a dodává mu pocit bezpečí. Je to kamarád, důvěrník a věrný společník. Neexistuje ideální plemeno pro canisterapii, tito psi však musí být spolehliví a bezmezně milovat lidi. Musí mít dobré fyzické i psychické dispozice a zvládat náročné situace, jako je neustálý halas, náhlé pohyby, nečekané doteky, nekonečné drbání, tahání v náruči, občas i vláčení za vodítko a podobně. Možnosti canisterapeutického působení jsou velmi široké. Psí léčitelé nejčastěji pomáhají u následujících typů postižení: Mentální poruchy Pes se účastní speciálních cvičení s mentálně postiženými dětmi (nácvik a rozvoj hrubé a jemné motoriky, uvolňování spasmů). Hra s pejskem napomáhá sbližování s okolím, podporuje lepší komunikaci, rozvíjí fantazii, dodává dětem pocit bezpečí a jistoty. Autismus U autistických dětí je canisterapie důležitá hlavně pro jejich styk s okolním světem pejskové – zde plní roli prostředníka. Přispívají k duševní rovnováze váze dětí a brání pocitům osamělosti. Tělesné postižení U tělesně postižených se canisterapie využívá především k rehabilitaci – pejsek dotyčného motivuje ke cvičení a odvádí jeho pozornost od zdravotních problémů. Zlepšuje komunikaci s okolím a zbavuje pacienta pocitu osamělosti. Smyslové postižení Při smyslovém postižení, třeba u nevidomých je využíváno jak psů asistenčních, tak i canisterapeutických. Pejsek varuje před překážkami a možným nebezpečím, a tím dodává svému pánovi pocit jistoty, snižuje stres z neznámého prostředí a zvyšuje soběstačnost a sebedůvěru. Epilepsie Pro lidi trpící epilepsií představuje psí kamarád něco jako pevný záchytný bod, zdroj klidu, díky kterému se cítí svobodně a v bezpečí. Někteří pejsci dokonce dokážou vycítit blížící se záchvat a postiženého varovat. Psychiatrická onemocnění on V těchto případech napomáhá pejsek ke zlepšení komunikace mezi pacientem a ošetřujícím personálem. Odvádí jeho pozornost od vlastních problémů, snižuje jeho pasivitu, poci pocity otupělosti a apatie. Pejsek je velký velkým pomocníkem také při léčbě drogově závislých a je využíván i při podpůrné léčbě týraných a zneužívaných dětí. Logopedie V oblasti logopedie pomáhá canisterapeutický pes při nácviku správné výslovnosti cviku a ro rozšiřování slovní zásoby (dechová cvičení – foukání na tlapku, rozfoukávání srsti, nápodoba psího štěkání, vrčení, kňučení, toho, jak pejsek vyplazuje jazyk, jak se olizuje či pije, pojmenovávání částí zvířecího těla, hraček, pomůcek). Geriatrická péče Zde se canisterapie využívá velmi často. Pejsek může starým a opuštěným lidem nabídnout přátelství, lásku a vzájemný respekt. Jeho přítomnost přináší radost a příjemné smyslové zážitky – lidé se s ním mohou pomazlit, vzájemně se přitulit. Pejsek zmírňuje pocity osamění, smutku a bolesti při ztrátě partnera, je ideálním prostředníkem ke komunikaci a dokáže člověka vyburcovat z nostalgie a deprese.

SYNDROM ČERNÉHO PSA (Black Dog Syndrom) * Někteří lidé trpí neopodstatněným strachem ze psů černé barvy. V canisterapii – se tento problém řeší tak, že se pejskovi kolem krku uváže barevný šátek, dostane barevný postroj nebo vestičku.

FELINOTERAPIE Kočky mají vrozený dar intuice, empatie a léčivou energii.

TAJEMNÉ SPHYNX * JSOU TAK OŠKLIVÉ, AŽ JSOU KRÁSNÉ. Svým vzhledem připomínají tvory z jiné planety a mnoho lidí odrazují. Ti, kteří je mají doma, však tvrdí, že kdo si tuhle kočku jednou pohladí, už nikdy nebude chtít jinou. Mají totiž naprosto výjimečnou povahu. „Jsou velice inteligentní, přítulné, hravé a důvěřivé a totálně závislé na svém majiteli. Pokud zrovna nespí nebo se neládují něčím k snědku, vyžadují maximální pozornost – v tom jsou jako malé děti. A strádají, pokud si jich nevšímáte. Jsou zkrátka plnohodnotnými členy rodiny, kterým se musíte věnovat. Vaši péči vám však mnohonásobně vrátí. Kontakt s nimi zbavuje stresu, únavy i napětí a jejich, vděčné oči vás naplní pocitem bezvýhradné lásky,“ říká Šárka Hampeisová, Hampeisochová která doma chová páreček těchto „mimozemšťánků“.

Zdeňka Jeníčková
Tina

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.