KOSTIVAL HÝČKÁ VAŠE KLOUBY – Prima vychytávky

: Flickr.com

Hledáte-li prověřený způsob, jak si ulevit od bolesti, svěřte se do léčivých rukou přírody.

Významná léčivá bylina, která tvořila nepostradatelnou součást domácí lékárničky našich předků již od středověku, to je kostival lékařský. Byla by vážně škoda, kdybychom na něj zapomněli.
„Jak sám název napovídá, kostival se používá na hojení kostí, pohmožděnin, zlomenin, působí příznivě při onemocnění tenisového lokte či bolesti ramen a kolen,“ vypočítává odbornice Jana Divišová a podotýká, že lze zužitkovat prakticky celou bylinu, tedy nejen kořen, ale také listy.

LÉČÍ LISTY I KOŘEN

„Z kořene se dělají masti a z listů tinktury. Listy však lze používat i samostatně – rozmělní se nebo rozemelou na masovém mlýnku a potom se přikládají jako obklad přímo na bolavé místo, případně se ještě můžou smíchat s malým množstvím olivového nebo kokosového oleje pro uvolnění účinné silice,“ upřesňuje paní Jana. Hojivé preparáty s kostivalem ocení všichni, kdo se věnují sportu, ale také lidé, které trápí onemocnění kloubů a nepříjemné bolesti spojené s chorobami tohoto rázu.

LIBUJE SI VE VLHKU

Pojďme se na tuto od pohledu docela obyčejnou rostlinu podívat trochu víc zblízka. Na vcelku nenápadnou, ale poměrně statnou a až metr vysokou trvalku narazíte na mokrých loukách a mezích polí, kde se drží vlhkost, v křovinách podél potoků a řek, na rumištích, ve vlhkých příkopech.
Vyznačuje se drsnými zašpičatělými listy a zvonkovitě tvarovanými kvítky, nejčastěji růžové nebo fialové barvy, můžou být ale i bílé nebo nažloutlé.
Stejně jako většina bylinek i kostival se může pyšnit mnoha lidovými názvy, namátkou se mu říká třeba kostihoj, černý kořen, kobylí mléko, medunice, chropáč nebo rachytka.

STAČÍ SE NAMAZAT

Jak už bylo řečeno, pro léčebné účely se dají využít listy, výraznější jsou nicméně účinky samotného kořene. Ten se sbírá na jaře před začátkem vegetace, nebo na podzim (v září a říjnu). Zpracovává se čerstvý, ale můžete ho uskladnit ve sklepě v bedýnce s pískem podobně jako mrkev nebo křen. Kromě toho se dá i nasušit – rychle se opláchne, rozpůlí a usuší na slunci nebo ve vyhřáté troubě, na radiátoru či v sušičce (pozor, teplota nesmí přesáhnout 45 °C).
Kostivalová mast nebo krém účinně povzbuzuje obnovu tkání. Každopádně je potřeba přípravek nanést na modřinu, výron, pohmožděninu (dokonce i menší zlomeninu) co nejdříve po úrazu. Látky z kostivalu minimalizují opuchnutí a podporují hojení.
Mast je účinnou pomocí i při křečových žilách a pooperačních jizvách. Nesmí se však nanášet na otevřená zranění, pouze na okraje rány. Těhotné ženy by pak neměly kostivalové přípravky používat dlouhodobě.

KOSTIVAL POMÁHÁ PŘI:

– revmatismu – svalové slabosti – podvrtnutém kotníku níku – bolestech kolen a loktů – zduření kloubů rukou a nohou ů – otocích – natažených vazech – pohmožděninách ninách – zlomeninách ch – křečových žilách – bércových vředech – dně – bolestech šíje

MAST Z KOŘENE

POTŘEBUJETE:

– čerstvý kořen kostivalu * vyškvařené čisté vepřové sádlo

Hojivé mazání z kostivalu užívejte podle potřeby při bolestech a potížích s pohybovým aparátem. Na postižené místo naneste tenkou vrstvu masti, přiložte kapesník nebo plenu, zabalte do igelitu či potravinové fólie a poté ještě do něčeho teplého (např. do nahřátého froté ručníku). Obklad nechejte působit nejlépe přes celou noc. Mast uchovávejte v lednici.

Když vás bolí celý člověk, přichází čas kostivalu. Unavené nohy, ztuhlá páteř, namožené svaly? S tím vším si léčivá mast hravě poradí!

Balzám z listů

POTŘEBUJETE: – čerstvě natrhané kostivalové listy – hrnek vroucí vody

Listy nadrobno natrhejte, vložte do hrníčku a spařte horkou vodou. Nechte asi 10 minut louhovat, poté přeceďte a získanou tekutinu uložte do lednice. Balzám pomáhá zahojit drobné ranky a záděrky.

Prima vychytávky

(Visited 34 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.