Dávejte si pozor. Dvě ze tří poranění míchy končí na vozíku

Ročně si páteř poraní kolem 300 lidí. V polovině případů jsou příčinou dopravní nehody, následované pády, sportovními úrazy a násilnými činy. Méně se pak na závažném onemocnění, které opravdu razantně změní kvalitu života, podílí záněty, infekce či degenerativní onemocnění.

Česká asociace paraplegiků uvádí, že v ČR žije okolo 8 000 vozíčkářů s poraněním míchy. Přispět k povědomí chce také úplně první Mezinárodní den poranění míchy vyhlášený na 5. září.
Typickým letním zraněním je skok do neznámé vody. „Nikdy jsem se neptala, proč se mi to stalo.
Proč jsem skočila v tom prázdninovém letovisku do bazénu. Byl to poslední pohyb, k němuž jsem své tělo dokázala přimět“, vypráví o zlomeném vazu a příčině nepohyblivosti světově známá dramatička z Německa Maria-Cristina Hallwachs. V roce 1993 ochrnula od brady dolů. Dýchá pouze pomocí přístrojů a svůj život zhmotnila v divadelní hře Kontrola kvality, ve které vypráví svůj příběh a obhajuje před tzv. zdravým světem život s postižením.
Nepřekvapivá budou další statistická data. Více než 50 procent úrazů se stane lidem do 30 let, přičemž u mužů se vyskytuje čtyřikrát častěji než u žen. Typickým dnem úrazu je sobota, měsícem pak červenec. Velmi vysoké procento poranění míchy zaviní alkohol.

VÝŠE PŘÍSPĚVKU ZÁVISÍ NA POSUDKU

Lidi s omezenou pohyblivostí dolních končetin označujeme jako paraplegiky. Lidé s poruchou hybnosti horních i dolních končetin pak tetraplegiky.
Výše příspěvku na jejich péči je vázán na posudek o zvládání životních potřeb. Ombudsmanka Anna Šabatová už dříve upozornila, že ne vždy bývá tento posudek správný. Příspěvek se odvíjí od stanoveného stupně závislosti na okolí a je v rozmezí od 880 Kč do 13 200 Kč na měsíc v nejvyšším stupni. Na pohybově postižené myslí také zákon. Regulují se nejen počty parkovacích míst a toalety, ale přívětivé pro hendikepované musí být i telefonní automaty, poštovní schránky či pokladny v budovách veřejné správy, soudů a policie. Vyhlášky se zaměřují i na stavební úpravy ve školách, stavbách pro kulturu, zdravotnictví apod.
O vozíčkáře se v Česku stará řada neziskových organizací. Nejvýznamnějšími jsou Centrum Paraple a Liga vozíčkářů. V rámci dne poranění míchy pracoviště, která se zabývají léčbou a rehabilitací nepohyblivých pacientů, připravují pro zájemce řadu přednášek či filmových projekcí.

 

Brněnský deník

http://brnensky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.