Dejte ji do ústavu, řekli rodičům Johanky. Ti se ale nevzdali a bojují

Johanku Zajícovou z Verneřic na Děčínsku v sobotu podpoří charitativní hudební festival Růžák

Děčínsko – S těžkým zdravotním postižením bojuje desetiletá Johanka Zajícová z Verneřic. Dívka má kombinované postižení – cereberální syndrom, dysparxii, těžkou mentální retardaci, opožděný vývoj jemné motoriky a další diagnózy, které jí znesnadňují život. Pokud Johance v její těžké situaci chcete alespoň trochu pomoci, máte možnost – už tuto sobotu se koná hudební festival Růžák v Ludvíkovicích. Jeho výtěžek dostane právě Johanka a její rodina.

Johanka se přitom v roce 2006 narodila jako zdravá holčička. Měla sice žloutenku, po několika týdnech ji ale pustili z nemocnice domů. Ještě předtím ji naočkovali proti tuberkulóze. V tu chvíli rodina netušila, co ji čeká za těžké období: Johanka několikrát skončila v nemocnici, kolabovala, procházela řadou vyšetření. Nakonec skončila až v Praze.

„V nemocnici jsme strávili několik měsíců a domů si odnášíme holčičku, která hýbe jen očkama. Prognóza pro Johanku nulová a slova doktorky „udělejte si další a tohle dejte do ústavu“ nejsme schopni pobrat,“ popisuje její maminka Dana Zajícová a dodává: „Víme, že Johanka se rve ze všech sil o své místo na světě. A my, její rodiče, se snažíme, aby si to tady co nejvíce užila a byla šťastná. Johanka dnes chodí a zkouší běhat. Vnímá své okolí. Nemluví. Nají se a napije s dopomocí. Sama se neobleče ani neumyje. Neumí držet tužku a namalovat obrázek.“

Její těžký osud vzbuzuje soucit. Řada lidí se proto snaží rodině pomáhat.

„Každý rok pomáháme někomu jinému. Loni jsme na tři děti vybrali 40 tisíc korun,“ říká organizátor festivalu David Pešťák s tím, že na festivalu v Ludvíkovicích bude kasička, do které může každý přispět jakou částkou bude chtít.

A proč právě Johanka?

„Protože jsme nevěděli, na koho letos vybírat, požádali jsme o pomoc organizaci Andělé bez křídel,“ říká Pešťák.

„Johance jsme pomáhali již v minulosti, proto jsme ji doporučili,“ říká Marie Jelínková z Andělů. Toto sdružení na Děčínsku funguje již několik let a pomáhá především postiženým dětem či děčínské nemocnici.

VZHŮRU NA FESTIVAL

Ludvíkovický Růžák proběhne již tuto sobotu 17. září od 12 hodin v místním kulturním domě, kam se vrací po třech letech. Fanoušci se tentokrát mohou těšit na Viléma Čoka a Bypass, Miloše Dodo Doležala, Toxic People, Apollo DC, Destroyself a další muzikanty.

„Na festival by měla odpoledne dorazit také Johanka se svou maminkou. Peníze jim ale na místě ještě zřejmě nepředáme, nebudeme to mít uzavřené,“ říká David Pešťák s tím, že peníze by měla rodina využít na nákup nového lopedu pro Johanku.

Vstupenku na festival seženete za dvě stě korun v předprodeji na www.vstupenkadecin.cz nebo za 250 korun na místě. Pozor, kapacita sálu kulturního domu je ale omezena.

LUDĚK STÍNIL
Děčínský deník
http://www.decinsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.