Aby do lesa mohli i vozíčkáři, zmapují požadavky a možnosti

Lidem pohybujícím se na vozíku ubývá překážek především na chodnících a v budovách a převážně ve větších městech. Zapomíná se na ně ale v přírodě. Například v Brně mají jedinou vyznačenou stezku jen v Mariánském údolí.

Vozíčkáři a jejich nejbližší proto vítají iniciativu kolem přípravy dalších takových stezek. Nevzniknou hned, ale pracuje se na tom. „Do dvou tří let stezky vytipujeme, vyznačíme. Bereme v úvahu mj. sklon terénu, tedy zjišťujeme, kam je vozíčkář schopen vyjet – buď sám, nebo s doprovodem. Zaměřujeme se na prostor Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny, je účelovým zařízením Mendelovy univerzity,“ sdělila Právu Jitka Fialová z lesnické a dřevařské fakulty. Již v loňském roce se formou dotazníků dotazovali vozíčkářů na jejich názory a požadavky, ale návratnost odpovědí byla nízká. V novém dotazníku, ke kterému má přístup již více případných respondentů, se odborníci dotazují na nejrůznější problémy, se kterými se lidé na vozíku setkávají. Vozíčkáři a vůbec lidé se sníženou mobilitou se mohou anonymně vyjádřit, jak často a s kým jezdí do přírody, na jak dlouho. Mohou také sdělit svůj věk a jak jsou nejčastější překážky pro vozík, například popadané větve, díry na cestě apod.
Podle výsledků průzkumu budou rozmístěny různé prvky podél stezky pro vozíčkáře, například informační tabule, odpočinková stanoviště apod.
Odborníci z Mendelovy univerzity spolupracují také s magistrátem. Uvažuje se, že nové stezky povedou rovněž územím Lesů města Brna, které svojí rozlohou 8220 hektarů jsou největším městským majetkem v zemi.

 

Jan Trojan

Právo

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.