Handicapovaným mohou pomoci také lamy

V městečku na Poličsku se nachází zařízení pro mentálně, tělesně a kombinovaně postižené klienty. Někteří pracují v dílnách, kde vyrábí různé a velmi krásné výrobky. Také mezi klienty jsou sportovci, kteří se umístili v soutěžích a dokonce i na Paralympijských hrách v mnoha velkých městech světa.

Bystré – Nedávno se zde konaly Zámecké slavností, kterých se zúčastňují různé spolky, organizace i jednotlivci, a tak seznamují zúčastněné diváky se svojí činnosti a některé se aktivně podílí na činnosti v Domově na zámku. Více jak deset let zde pomáhá canisterapeutická organizace, která mimo psů využívá cvičené lamy pro lamoterapii, kterou Canis z.s. provádí jako jediná organizace v České republice.

Výcvik zvířat a jejich chov je velmi finančně náročný. Náročnost výchovy – výcviku a vše co k chovu a přípravě na lamoterpii náleží patří mezi finančně náročné.

Oragniazce pracující se psy a lamami vykonává canisterapii v několika oddělení v Domově na zámku a dalších zařízeních. V areálu Domova na zámku je také Speciální škola, která má další pobočky v okrese Svitavy, města Polička a Bystré. Také zde provádí naše organizace jak terapie tak veřejné ukázky.

Je samozřejmé, že se zúčastňujeme několik let Zámeckých slavností a doufáme, že se přijdou podívat „případní sponzoři“. Bohužel dosud jsme za ta léta nepoznali nikoho, kdo by projevil zájem podpořit naší činnost, která pomáhá různě postiženým klientům.

Členové, ani funkcionáři organizace nejsou za činnost a výkony placeni a dokonce vše vykonávají v osobním volnu a často na úkor rodiny. Z těchto důvodů je málo dalších opravdových zájemců se přihlásit do organizace a zodpovědně vykonávat činnost.

LÁSKA KE ZVÍŘATŮM

Byla radost se dívat na děti i dospělé jak si vodí psy a lamy. Rozzářená očka dětí, kteří si vedly psy a dokonce téměř stejně velké. Často si na procházku vybraly několikrát větší lamy. Zde samozřejmě s doprovodem rodiče. Láska ke zvířatům se projeví i později. Může se otupit agresivita, která se v dnešním životě rozšiřuje.

Kdo má rád zvířata má rád lidi. Bohužel pomůcky na určité výkony se cenově pohybují v řádu několika tisíc korun za jednu pomůcku.

Například pomůcka na nejvíce vyžadovanou terapii – polohování – kupuje organizace, když se podaří sehnat za deset tisíc korun a navíc jsou potřeba další přibližně za stejnou cenu.

Nutná kombinace je pes s canisterapeutickým výcvikem a potřebné pomůcky. Výsledek je často stejný a doplňován slovy odborného personálu “ to je zázrak“ .

Výsledky jsou pro canisterapoeutický tým více jak finanční ohodnocení. To je naše mzda. Nemůžeme se zlobit na majitelé psů, že nemají zájem se do tohoto druhu terapie zapojit. Více požadavků na canisterapeutické týmy než uznání a případná podpora činnosti od občanů, natož od sponzorů. Zde se setkáváme s nedostatečným sociálním cítěním. Je doba kdy peníze jsou pro mnohé více jak i s málem podpořit činnost, která se snaží pomáhat těm naším postiženým spoluobčanům. Co je to lamoterapie a jak pomáhá neví téměř nikdo, až na zařízení kde ji využívají. V okolních státech mají již dobré zkušenosti a snad se naše organizace pokusí lamoterapii rozšířit. Jistě to půjde pomalu a bez zájmu úřadů, sponzorů a občanů o další léta pomaleji. Jistě ještě pomaleji, jak canisterapie. Lamy nejsou v ČR tolik známé jak různá plemena psů a to se canisterapie mnoho let snažila prosazovat.

JAK POMÁHAJÍ LAMY

Canisterapie propojená i s lamoterapií, kdy je pro léčebné účely využíván nejen pes, ale i lama. Z vlastní zkušenosti bychom mohli říci, že lama je vhodná pro terapii indikovaných psychických problémů, dobré zkušenosti s jejím působením máme např. na autisty, kteří se vyhýbají přímému kontaktu a dotekům.

Lama nepřistoupí ke klientovi nadšeně a spontánně jako pes ani neohromí klienta svojí velkostí a hmotností jako kůň, ale postává vedle rezervovaně, neobtěžuje ho ani svojí velikostí ani impulzívností a čeká na první podnět od něho. Právě velikost lamy, to že má hlavu zhruba ve stejné výšce té naší nám ji přibližuje tak, že máme chuť si s ní popovídat a protože má i velice krásné a moudré oči, působí jako že nám rozumí. To často vede k tomu, že zejména uzavřenější klienti zde ztrácejí své zábrany a začnou si s lamou povídat. To se pak samozřejmě odrazí i v další práci s nimi, protože na to můžeme navázat a začít si s nimi povídat i my. Zpravidla začínáme očním kontaktem, kdy se klient i lamy vzájemně pozorují, pokračujeme přes podávání pamlsků, což může být kolečko mrkve či kousek jablíčka a zde již máme prvotní kontakt navázán. Některé naše lamy jsou přítulné, přitisknou čumák klientovi na tvář, nechají se hladit a objímat. Toto nejvíce vítají klienti se smyslovými vadami, zejména se špatným zrakem neboť jsou závislí na hmatu.

Zde musíme opět podotknout že v porovnání s hipoterapií nebo canisterapií lamoterapie nejlépe funguje, neboť kůň je na takovéto mazlení přece jen velké zvíře a pes je trochu víc neposedný a hlavně se k němu musíme ohýbat, což u lamy není potřeba. Její hlava je totiž v úrovni té naší, její oči v úrovní našich očí a tak máme pocit, jako že jednáme jako rovný s rovným.

Schopnější klienti pak mohou lamy česat, zdobit, nakonec vzít na vodítko či vazák a jít se s nimi jen tak popást, jít na malou procházku nebo soutěžit v překonávání překážek.

Z. Tauer, Y. Okáčová
Svitavský deník
http://svitavsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.