Opět chybí peníze na sociální služby

Odbory požadují dalších půl miliardy korun navíc na sociální služby. Chybí podle nich peníze na slíbený čtyřprocentní nárůst platů i na další rozvoj sociálních služeb. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) považuje jednání o rozpočtu za uzavřené.

Minulý týden získala pro sociální služby ve srovnání s původními návrhy ministerstva financí 700 milionů korun navíc, které vyrovnávají reálný stav z letošního roku. Tyto peníze našlo ministerstvo práce ve vlastních zdrojích. Hned na začátku roku tak v rozpočtu budou zahrnuty i prostředky, které na tyto účely vláda poslala až v dalších měsících letošního roku.

Je potřeba další půlmiliarda

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková ale upozornila, že v tom nejsou peníze na růst platů ani na další rozvoj sociálních služeb. »Podle našeho názoru je ten objem minimálně
9,7 miliardy a zase se tam dalo méně. Bylo by potřeba tyto služby dofinancovat ještě další půlmiliardou,
« řekla novinářům.

Rovněž podle ministryně by půl miliardy navíc bylo ideální. Jednání o rozpočtu však považuje za uzavřené. Podle Marksové je ale možné, že podobně jako letos sociální služby dostanou další peníze dofinancováním v roce 2017. »Předpokládám, že tady to možná budeme dofinancovávat zase v průběhu roku podle toho, jak se budou vyvíjet sociální dávky,« uvedla ministryně.

Každoroční tahanice o peníze

Stínový ministr práce a sociálních věcí KSČM Miroslav Opálka považuje požadavek odborů za oprávněný. »Nevím, s jakými požadavky šlo ministerstvo práce a sociálních věcí na vyjednávání na ministerstvo financí, ale je nepříjemné, že každý rok dochází k tahanicím, které se sice nějakým způsobem v průběhu toho nového roku vyřeší, ale přináší to stres jak mezi zaměstnance, tak mezi klienty sociálních služeb,« řekl našemu listu. Sociální služby jsou podle něj stále podhodnoceny, jejich potřeba přitom stoupá. »Jestli chceme stabilizovat zaměstnance a kvalifikovanou pracovní sílu, tak není možné donekonečna s tím rozpočtem hazardovat,« dodal Opálka. Zdůraznil, že civilizační vývoj spěje k tomu, že čím dál víc lidí bude potřebovat sociální služby. Tomu by podle něj měla odpovídat i rozpočtová politika, která by měla s nárůsty financí na tyto služby počítat. »Obávám se ale, že příští rok nás čeká stejný problém,« dodal.

O penzích dnes rozhodne vláda

Vedle peněz na sociální služby bude v návrhu státního rozpočtu, který bude dnes projednávat vláda, zahrnuto také zvýšení důchodů o 300 korun. Místopředseda Rady seniorů ČR Milan Taraba včera ocenil, že se díky růstu důchodů nezhorší poměr mezi penzí a průměrnou mzdou. Pokud dostanou penzisté o 300 korun měsíčně víc, dostane se poměr těsně nad hranici 40 procent k průměrné mzdě.

Dohodu v koalici přivítal také Opálka. Stále však podle něj není jasné, jestli bude navýšení paušální, nebo se to rozdělí do pevné a zásluhové složky. »Samozřejmě to pokládáme za klad, ale zatím není jasné, jak vláda rozhodne,« řekl stínový ministr.

Důchody se v ČR zvyšují vždy od ledna, a to o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Měsíční penze letos vzrostla v průměru o 40 Kč. Zákonodárci proto na Opálkův návrh přidali důchodcům jednorázově 1200 Kč.

Haló noviny

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.