Mám bolesti zad Co když je to „Bechtěrev“?

ilustrační foto: Photoxpress

Bolest v zádech není ničím zarážejícím a mnozí ji berou jako daň za pohodlný, sedavý život moderní doby. Většina z nás ji řeší nárazovým užíváním volně prodejných léků proti bolesti, případně občasnými rehabilitacemi.

Pokud však za bolest může zánětlivé revmatické onemocnění známé jako Bechtěrevova choroba, běžné prášky ani občasné cvičení nic nezmohou.

Bechtěrevova nemoc, nověji označovaná jako ankylozující spondylitida, patří do velké skupiny systémových onemocnění nazývané spondyloartritidy. Postihuje struktury páteře, periferní klouby a svalové úpony, například Achillovu šlachu. Zánět může zasáhnout i oči v podobě zánětu duhovky, kůži, kdy se projevuje jako lupénka, či sliznici střeva jako Crohnova nemoc,“ říká na úvod ředitel Revmatologického ústavu v Praze

prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc.

Jak „Bechtěrev“ vypadá

Bechtěrevova nemoc má pomalý, plíživý začátek. Mnoho lidí jejímu nástupu zpočátku nevěnuje ani pozornost. „V první fázi se objevuje bolest v dolní části zad, která nastupuje v druhé polovině noci. Typické pro tuto zánětlivou bolest v křížové části páteře je, že se zlepšuje rozcvičením a pohybem, naopak se zhoršuje, pokud je nemocný v klidu. Příčinou této bolesti je zánět meziobratlových kloubů páteře, který vede ke kostnatění vazů a srůstům mezi jednotlivými obratli,“ popisuje profesor Pavelka.
„V počátcích onemocnění si pacient nedosáhne rukama na kolena, později se nemůže vůbec předklonit a v pozdním stadiu páteř nabývá charakteru zakřivené tuhé tyče. Nemocný se nemůže narovnat ani otočit. Postižení páteře může být i takové, že pacient v důsledku zakřivení páteře ani nevidí před sebe.
Může se objevit bolest hrudníku a chronická těžká únava, ve vážných případech se objevují i problémy s dýcháním.
Neléčená nemoc vede k těžkým poškozením páteře a kloubů, až k invalidizaci,“ popisuje lékař.
Nemoc je v současné době ještě stále nevyléčitelná. Správná terapie však může udržovat určitou kvalitu života pacienta. Jak ovšem vyplynulo z výsledků jedné studie, problém spočívá v tom, že doba od vypuknutí prvních příznaků do defi nitivní diagnostiky trvá až 9 let! „Za těchto devět let zčásti mohou sami pacienti, kteří v počátcích příznaky a bolesti v dolní části zad podceňují a připisují je špatné matraci či přetížení. Zčásti je ale problém i na straně lékařů, kteří nepomýšlejí na ankylozující spondylitidu u pacientů s bolestmi zad. Zároveň za pozdní diagnostiku mohl i diagnostický postup a diagnostická kritéria, jež byla dlouhou dobu založena zejména na rentgenových nálezech,“ vysvětluje odborník.
Současná medicína však v tomto směru postoupila kupředu a diagnostické postupy a kritéria umožňují zjištění Bechtěrevovy nemoci již v období před tím, než dojde k viditelným změnám na páteři na rtg snímcích. „Mezi diagnostická kritéria Bechtěrevovy nemoci patří chronická, déle než tři měsíce trvající zánětlivá bolest v zádech, nález zánětu v oblasti sakroiliakálních kloubů páteře na magnetické rezonanci, který pomůže nemoc odhalit dříve než zmiňovaný rentgen, laboratorně potvrzená přítomnost antigenu HLA-B27 v krvi a další klinické příznaky, například již zmiňovaný zánět duhovky, lupénka či Crohnova nemoc,“ popisuje lékař.

Léky proti zánětu a bolesti, i operace

Pokud dojde k potvrzení diagnózy Bechtěrevovy nemoci, zahájí se léčba. Jejím smyslem je snížení bolestí a zabránění postupu zánětu, ztuhlosti kloubů i srůstů páteře. „Prvním krokem je podávání nesteroidních antirevmatik. Další možností je lokální terapie glukokortikoidy. U pacientů s vysokou aktivitou onemocnění nebo u těch, u nichž všechny ostatní terapeutické možnosti selhaly, lze přistoupit k biologické léčbě. Tu v současné době v České republice dostává 2207 pacientů,“ říká profesor Pavelka.
Součástí léčby je také cvičení a rehabilitace.
„U nás na klinice je například jednou týdně rehabilitační cvičení cílené na pacienty s touto chorobou. Rehabilitace by však měla být pravidelná a každodenní,“ upozorňuje revmatolog. V některých případech je ovšem třeba i operace. „U části pacientů je doporučena chirurgická léčba, jejímž smyslem je narovnání páteře. V případě postižení kyčelního, kolenního či ramenního kloubu je samozřejmě možná jeho náhrada,“ upřesňuje odborník. Terapii je možné podpořit lázeňským pobytem. „Dobré zkušenosti máme s lázněmi Jáchymov, které jsou zaměřené na pohybový aparát a kde nemocní podstupují řadu procedur včetně koupelí a cvičení v radonové vodě,“ dodává profesor Pavelka.

s postupem času se projevy zhoršují a páteř se v důsledku meziobratlových srůstů stává stále méně ohebnou.

Bechtěrevova nemoc se vyskytuje častěji u mužů než u žen, obvyklým obdobím, kdy dochází k nástupu prvních příznaků, je věk mezi 20 a 30 lety. „V populaci trpí tímto onemocněním 0,5 až 0,8 procenta lidí, to znamená, že mezi námi žije asi 80 až 100 tisíc nemocných touto chorobou,“ vypočítává profesor Pavelka.

Varovné signály

Návštěvu lékaře a upozornění na případné obavy z Bechtěrevovy nemoci by neměli odkládat lidé, kteří:

* mají déle než 3 měsíce trvající bolest zad v dolní části páteře

– trpí bolestí zad, jež nastupuje zejména v druhé polovině noci

– mají bolest, jež se zhoršuje klidem a naopak se zlepšuje pohybem

* vědí o výskytu Bechtěrevovy nemoci v rodině (toto onemocnění je dědičné)

* mají diagnostikovanou lupénku či Crohnovu nemoc

– spadají do věkové skupiny 20-45 let (v tomto období dochází nejčastěji k nástupu prvních příznaků Bechtěrevovy nemoci)

O autorovi: Barbora Neubergerová, odborná spolupráce: prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc., Revmatologický ústav v Praze

Moje zdraví

(Visited 131 times, 1 visits today)

4 Komentáře

  1. pro Vladimír Prokeš.
    Co by takové vyšetření stálo?
    mám za to že Bechtěreva mám, ale nemám v krvi onen antigen….bolesti jsou už nesnesitelné a páteř postupně tuhne …už se ani trochu neotočím a mám už i oko po operaci a strašné kolitidy a střevní problémy.Lékaři mi kromě opiátů a někdy Merdrolu-nebo Sulfasalazinu nic jiného nedají a prý toto onemocnění nemám.Na výměnu kolenního kloubu už čekám rok a půl a postupně je to i v ostatních kloubech..děkuji Eva

    ps-zkoušela jsem i čistící diety a čaje na slezinu i jiné od Jukla,nebo léčbu od Jonáše a já si myslím, že je to jen o penězích a nepomáhá mi to.

  2. Bez vyřešení skutečné příčiny Bechtěrevovy nemoci nepřináší aplikace kortikoidů, cvičení ani jiné léky trvalé výsledky. Příčinou vzniku této nemoci jsou určité potraviny v naší stravě, způsobující zánětlivé autoimunitní reakce těla, které napadají a poškozují naše vlastní tkáně. Konkrétně u Bechtěrevovy nemoci to vede k poškození páteřních obratlů a kloubů. Příznakem těchto poškození jsou bolesti zad, kříže, kloubů, krku, noční bolesti, ranní ztuhlost a zánět duhovky. Používám testy a měření, které určí, jaké konkrétní potraviny Vám tyto reakce v těle vyvolávají. Poradím, jak si upravit stravu, abyste si Bechtěrevovu nemoc sami trvale odstranili a nemusili chodit další roky s bolestmi po doktorech, aniž by to někam vedlo jako dosud. Kontakt 608 155 338.

    • Dobrý den pane Prokeši, vzhledem k tomu, že mi Bechtěrev byl diagnostikován teprve nedávno, stále vyhledávám informace, jak s tím bojovat. Váš článek a nabídka úpravy jídelníčku mne zaujala. Užívám Artrilom a mám vyhřezlé ploténky i výrůstky na krční páteři, takže mne bolí všechny kosti, klouby i páteř, zuhlost po ránu a celodenní únava neustupují ani v klidovém režimu, rehabilitace jsou omezené úhradami zdravotní pojišťovnou a léky na bolest si nechávám na horší časy. Jestli mi můžete poradit, jak své problémy mohu zmírnit omezením určitých potravin, tak Vás prosím o pomoc a předem děkuji za odpověď.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.