Šance pro autisty. Vznikne i střední škola

foto: Lance Neilson / Flickr.com

Základní škola pro autisty v brněnských Černovicích se rozšíří. Přijme až 150 žáků. Na novém místě v Řečkovicích vznikne i mateřská a střední škola.

Brno-Černovice – Autisté často žijí jako v jiném světě. Nerozumí tomu, co prožívají, a mají problémy se zapojením se do společnosti. Jako jediná v České republice se jejich vzdělání plně věnuje základní škola ve Štolcově ulici v brněnských Černovicích. Podle zjištění Deníku Rovnost v budoucnu nabídne dětem více než dvojnásobek míst. Umožní to opravy bývalé střední knihovnické školy v Hapalově ulici v Brně, kam se dosavadní černovická instituce rozroste. Dělníci mají začít pracovat příští rok.

Podle Pavla Hrubeše, jehož syn trpí autismem, už nyní škola zdaleka nezvládá pojmout všechny žádosti.

„Po dokončení základního vzdělání navíc vzniká propast. Věřím, že díky dalšímu studiu se děti lépe zapojí do běžného života,“ zhodnotil.

Školu ve Štolcově ulici nyní navštěvuje čtyřiašedesát žáků v devíti třídách. V každé z nich je průměrně sedm až osm dětí a s nimi dva učitelé. „Dojíždí k nám žáci z celého kraje. Když budeme mít i druhou budovu, hned zaplníme všechny třídy. Do Hapalovy ulice budeme směrovat děti ze severních částí Brna, Blanenska či Tišnovska,“ uvedl ředitel Tomáš Musil.

V nových prostorách chce rozšířit i speciálně pedagogické centrum, které je součástí stávající školy. „Po opravě přijmeme nejen víc žáků základní školy, ale zřídíme tam i mateřskou a střední praktickou školu. Zastřešíme tím vzdělávání autistů od tří až do osmnácti let,“ dodal Musil.

Speciální studium pro autisty už od předškolního věku vítá i klinický psycholog Milan Pilát z brněnské dětské nemocnice. „Čím časněji rodiče autismus u dítěte objeví, tím lépe se dokáže adaptovat ve společnosti. Péče pro malé děti je stále méně dostupná, než je potřeba,“ vysvětlil.

Autistů podle něj přibývá. „Jednu z rolí hraje, že se zlepšila a zpřesnila jeho diagnostika. Zvýšila se také osvěta lidí, takže k nám přicházejí i rodiče, kteří by dříve nepřišli. Za nárůstem také stojí vyšší věk matek při porodu,“ prohlásil.

Růst počtu autistů potvrdila i mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová. „Zvýšený zájem rodičů o vzdělávání není škola schopná ve stávajících prostorách zajistit. I přes podporu inkluze je stále mnoho žáků, pro které vzdělávání s tímto druhem znevýhodnění v běžných školách není vhodné,“ řekla. K opravám v Hapalově ulici podle ní vzniká studie proveditelnosti. Podle prvních odhadů vyjdou na několik desítek milionů korun.

Ředitel autistické školy v následujících dvou letech plánuje také opravit stávající budovy. Vlastní ji město.

„Rekonstrukce zahrnují stavbu výtahu pro nepohyblivé žáky, zateplení fasád, výměnu oken nebo zavedení nového ústředního topení,“ uvedla Zuzana Taušová z brněnského magistrátu.

Opravy podle ní přesáhnou jedenatřicet milionů korun.

Škola ve Štolcově ulici

– Slouží dětem s autismem, které k němu mají i lehké, střední či těžké mentální postižení. – Základní školu navštěvuje 64 dětí od první do deváté třídy. – Od roku 2017 ji čekají rozsáhlé opravy.

– Rozšíří se také do nevyužitých prostor v Hapalově ulici. Získá místo pro dalších 85 žáků. – Na místě zřídí ředitel další třídy základní školy, mateřskou a střední školu a rozšíří také speciálně pedagogické centrum.

MARKÉTA CHUMCHALOVÁ
Brněnský deník
http://brnensky.denik.cz/

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.