Pomocné tlapky cvičí psy už 15 let

Už 190 speciálně cvičených psů pro klienty se zdravotním nebo kombinovaným handicapem vycvičila společnost Pomocné tlapky ze Starého Plzence na Plzeňsku.
Všechny psy, kteří pomáhají postiženým či nemocným lidem a jejich rodinám po celé zemi, připravila společnost bez státního příspěvku, jen díky darům, grantům, sponzorům a sbírkám. Na výcvik asistenčních psů se na rozdíl od výcviku vodicích psů nevztahuje státní podpora.
„Připravujeme asistenční psy pro klienty plně nebo částečně upoutané na invalidní vozík, pro klienty se záchvatovými onemocněními, vodicí psy pro nevidomé, kteří dokážou se psem pracovat samostatně, a šikovné společníky pro klienty s těžkým kombinovaným postižením. Psi jsou speciálně cvičení podle individuálních potřeb každého klienta. Jako jedni z mála je předáváme zdarma,“ řekla ředitelka Pomocných tlapek Hana Pirnerová.
Psí pomocníky dostávají často také děti s různou formou a stupněm mozkových dysfunkcí nebo s autismem.
Stodevadesátý tým tvoří labradorka Sára a šestiletý Samuel z Luhačovic s rodinou.
„Přestože Samík trpí autistickou poruchou, dělal při prvním seznámení se Sárou netypicky rychlé pokroky a sbližování probíhalo až dojemně hladce, jako by se ti dva znali už dávno,“ řekla cvičitelka Pomocných tlapek Olga Tomášů. Sára bude podle ní chlapcovou oporou, mostem mezi jeho vnitřním a vnějším světem, prostředníkem k navazování kontaktů s okolím a motivací pro rozvoj jeho motorických, sociálních a komunikačních schopností.

 

Právo

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.