Kalendář propojuje svět slyšících a neslyšících

ilustrační foto: Photoxpress

Tichý svět již deset let svou činností podporuje neslyšící. Na rok 2017 vydal kalendář, který obsahuje portréty dvojic osobností stejných profesí, a stírá tak hranice mezi světem slyšících a neslyšících.

Kalendář představuje úspěšné fotografy, moderátory, herce, učitele, kameramany, modely, sportovce, spisovatele a jiné. Pro volbu povolání je důležitá láska k dané profesi bez ohledu na stav sluchu.

Vytvoření kalendáře bylo tentokrát celé v režii neslyšících zaměstnanců Tichého světa. Nafocení portrétů se ujala fotografka Markéta Maradová, pro niž byla tato zakázka velkou tvůrčí výzvou.

»Vždycky jsem chtěla udělat kalendář s podobnou tematikou. Neslyšící jsou lidé jako ostatní a mohou být úspěšní v mnoha profesích,« vysvětlila. »Se všemi se mi fotilo skvěle, s některými jsem si i pěkně popovídala. Před známými osobnostmi jsem měla trošku trému, protože jsou to časově zaneprázdnění lidé a fotografování muselo proběhnout rychle,« řekla Maradová, jíž pomáhala především Sandra Bovkunová, která vytvořila grafický návrh kalendáře.

Organizace Tichý svět vydává originální kalendář již poosmé, letos ve variantě nástěnné i stolní. Kalendář podpořily známé osobnosti Jitka Obzinová, Lenka Hatašová, Eva Samková, Iveta Vítová, Lenka Zahradnická, Karel Voříšek, Kaira Hrachovcová, Miro Olšavský, Filip Tomsa, Pavel Noha, cyklista Michal Prokop a další. Jejich neslyšícími protějšky jsou mim Stanislav Kleisner, fotografka Daniela Hyklová, moderátorka zpravodajství ČT 2 Hana Wiesnerová, snowboardista Tomáš Pazdera, šéfredaktorka Tichých zpráv Marie Mašláňová, moderátorka a herečka Zlatuše Kurcová, atletka Tereza Wagnerová, cyklista Pavel Pastrnek, kameraman Kamil Panský, chemik Michal Jágr, Mister Deaf Bohuš Vlačucha aj.

Výtěžek z prodeje podpoří činnost Tichého světa, který poskytuje sociální služby pro neslyšící, mimo jiné např. Tichou linku, díky níž mohou neslyšící telefonovat. Více na www.tichysvet.cz.

Obecně prospěšná společnost Tichý svět již deset let pomáhá neslyšícím v České republice. Poskytuje jim všestrannou podporu v podobě komplexních služeb, které jim umožňují začlenit se do společnosti. Nabízí online tlumočení do znakového jazyka a přepis mluvené řeči do textu v rámci služby Tichá linka, sociální a právní poradenství a podporu při hledání zaměstnání, včetně programu pro žáky a absolventy škol. Působí v deseti krajích ČR. Ročně zajistí práci více než stovce neslyšících. Provozuje internetový zpravodajský server ve znakovém jazyce Tichezpravy.cz. Pořádá semináře a přednášky o světě neslyšících a kurzy znakového jazyka. Zapůjčila stovku tabletů do nemocnic v ČR pro možnost spojení neslyšících s online tlumočníkem či přepisovatelem na Tiché lince. Linku využívají i některé úřady. Tichý svět založil Tichou kavárnu, první pražskou kavárnu s neslyšící obsluhou.

Haló noviny

(Visited 24 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.