Neslyšící sjezdařka chce i na velkou olympiádu

Je nejlepší neslyšící sportovkyní světa, která z poslední deaflympiády (olympiáda neslyšících) přivezla pět zlatých medailí. Sjezdařka Tereza Kmochová z Harrachova však myslí ještě mnohem výš. Ráda by se probojovala na zimní olympijské hry v Koreji 2018 a postavila se na start mezi zdravé lyžařky.

HARRACHOV „Tereza se letos na závody připravuje se svou tréninkovou partnerkou, českou reprezentantkou Kateřinou Pauláthovou,“ říká Kateřina Prokšová, matka úspěšné neslyšící sjezdařky, „do konce listopadu se obě děvčata chystala na novou sezónu v Coloradu, v Copper Mountain jezdily po boku nejlepších světových lyžařek a lyžařů.“

Už na začátku prosince čekají Terezu závody FIS v Norsku. Pojede tam slalom, obří slalom a tři superobří slalomy.

Kvůli soustředění v USA však nemohla přijet do Londýna, kde se na stadionu slavného Arsenalu dočkala další pocty. Získala tam prestižní mezinárodní cenu Deaf Sports Personality of the Year 2016 (volně přeloženo – Osobnost roku 2016 mezi neslyšícími sportovci). Přibyla jí k oceněním za rok 2015, kdy se stala nejlepším hendikepovaným sportovcem České republiky a nejlepší neslyšící sportovkyní světa i Evropy.

„Pro novou sezonu mám několik cílů. Chci získat více bodů FIS ve všech disciplínách, bodovat v Evropském poháru, dostat se do reprezentačního týmu mezi zdravé lyžaře a nominovat se na olympiádu v Koreji,“ svěřuje se Tereza, „na mistrovství světa neslyšících lyžařů 2017 v Rakousku bych chtěla obhájit pět zlatých medailí a na univerziádě v Kazachstánu dosáhnout na medaili.“

Tereza sice neslyší, ale s lidmi kolem sebe se dorozumí. „Odmala jsme ji učili mluvit i odezírat,“ prozrazuje její maminka a pokračuje: „Kdo Terezu zná, rozumí jí dobře. Cizí lidé se ale někdy musí zeptat, co přesně říkala. Problémy nastávají i ve chvílích, kdy třeba ve škole na seminářích nebo na mítincích při závodech mluví pohromadě víc lidí. Za takových okolností je odezírání vyčerpávající.“

Tereza na rozdíl od zdravých lyžařek nemůže slyšet pokyny o změnách na trati z vysílačky nebo zvuk sněhu. Musí mít k ruce někoho, kdo jí zprávy řekne z očí do očí, aby mohla odezírat. „Má však velmi dobře vyvinuté ostatní smysly, výborné periferní vidění a v nohou velký cit pro sníh,“ tvrdí Kateřina Prokšová.

Tereza nyní studuje na Univerzitě Karlově v Praze. Na přírodovědecké fakultě již zvládla bakalářské studium a pokračuje v magisterském. Jejím oborem je imunologie. Na jaře jí do učení zasáhlo květnové soustředění na ledovci Kaunertal. Po něm následoval čas pro studium a v létě přišly na řadu dva letní kondiční kempy v Krásné Lípě. Těžká dřina na suchu se vyplatila na srpnovém soustředění na ledovci ve Francii. „Letos se mi tam v nadmořské výšce přes tři tisíce metrů jezdilo mnohem snadněji než v minulosti, kdy jsem bývala víc zadýchaná,“ uvádí Tereza.

V září následoval kemp ve švýcarském Saas Fee, poté se pustila do studijních povinností a v říjnu pokračovala v tréninku na rakouském ledovci Hintertux. V úvodu listopadu našla Tereza výborné podmínky pro trénink na ledovci Pitztal, společně s německou ženskou reprezentací tam pilovala superobří slalom.

Miloslav Lubas
Mladá fronta Dnes

(Visited 7 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.