Instruktor: Na monoski začínáte úplně od nuly

Jízdu na lyžích si asi umí představit většina z nás, jaké je to ale sjíždět svah na monoski a co to vůbec je, to už tuší málokdo. Jakub Lehnert je instruktorem už pátým rokem a v sobotu se o zkušenosti dělil ve Ski areálu Hlubočky na Olomoucku. Konala se tam akce Dny na monoski.

Olomouc – Vysvětlil, že lyže monoski je složená z klasické slalomové nebo tvrdší lyže s délkou okolo 170 centimetrů.

„Je důležité, aby měla sportovní vázání. Je na ni potřeba vázání s větší vypínací silou,“ upozornil Jakub Lehnert, instruktor Newman school.

Kovová konstrukce na monoski je uzpůsobená k přichycení do vázání na lyži a drží také skořepinu, která je ze sklolaminátu, případně karbonu. „Monoski je pro lidi s lehčím tělesným a mentálním handicapem a pak je ještě biski se dvěma lyžemi. Ta je mnohem stabilnější, bezpečnější a je určená spíš osobám s mentálním postižením, které nedokážou samy koordinovat své tělo,“ vysvětlil Jakub Lehnert.

Sám je zkušeným lyžařem, přesto přiznává, že jízda na takové lyži není jednoduchá. „Na monoski začínáme od úplné nuly. Člověk je schopen s intruktorem během dvou tří dnů udělat oblouk a fungovat na svahu sám,“ uvedl mladý muž. Zavzpomínal i na začátky. „Když jsem se na tom před pěti lety učil, bylo to něco nového a přinášelo mi to stejné uspokojení, jako kdybych skočil padákem nebo jel sportovním autem,“ pousmál se.

Zájem lidí vyzkoušet si jízdu na monoski bývá velký. „Poměr lyžařů zdravých a handicapovaných je tak padesát na padesát,“ doplnil.

Sobotní akci pořádala Newman school a Centrum Apa při Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Dostat vozíčkáře na svah

Hlubočky – Vyzkoušet si jízdu na monoski mohli v sobotu lyžaři ve Ski areálu Hlubočky na Olomoucku. Jízdu na speciálních lyžích jim tam zdarma ukázali instruktoři. „Monoski je speciálně upravená lyže pro lidi s tělesným a mentálním handicapem,“ vysvětlil pořadatel Dnů monoski Jakub Lehnert. Jízda na monoski do Hluboček přilákala i Vladimíra Vaverku z Olomouce. „Je to velice atraktivní sport, velký adrenalin,“ uvedl muž. Akce se konala hlavně proto, aby se informace o této formě lyžování dostala mezi lidi. „Vozíčkáři mnohdy neznají sporty, které jsou pro ně dnes dostupné, takže jim chceme umožnit si to vyzkoušet a dostat je trošku z pohodlí domova na svah,“ doplnil Jakub Lehnert.

09.01.2017
Olomoucký deník
http://www.olomoucky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.