Speciální základní škola přijde po létu o zázemí

Mladoboleslavskou Základní školu speciální (ZŠS) opustí na konci školního roku pouze jeden ze skoro padesáti žáků. Deset dalších už má do tohoto vzdělávacího zařízení doporučení a na jaře tam dorazí k zápisu. Hrozí však, že je škola bude muset odmítat, protože dostala výpověď ze stávajících prostor.

Pro rodiče by to znamenalo dojíždění do některého z jiných zařízení shodného typu. A nejbližší speciální základní škola, která se věnuje i dětem s těžkým postižením, sídlí až ve čtyřicet kilometrů vzdálených Poděbradech.

V mladoboleslavské škole nastupují desetiletou školní docházku děti s různými stupni postižení. Jen z autistů jsou sestaveny dvě ze sedmi tříd, dochází tam však i řada dětí s těžkými mozkovými poruchami, jejichž integrace do běžných základních škol není možná.

Místo nové třídy, o kterou škola loni oficiálně požádala Centrum 83, poskytovatele sociálních služeb lidem s mentálním nebo kombinovaným postižením, se kterým se dělí o prostory v bývalé dětské nemocnici i v areálu ve Václavkově ulici, se ale dočkala výpovědi. Ředitelka Centra 83 Luďka Jiránková Deníku však už dříve potvrdila, že výpověď je třeba vnímat jako zdvižený prst směrem ke zřizovateli, jímž je Středočeský kraj.

Centrum by rádo rozšířilo své služby o celoroční domov pro lidi s mentálním postižením, který by byl pro rodiče klientů jistotou, že až tu sami nebudou, o jejich děti se někdo postará a nezůstanou v uzavřeném ústavu kdesi na okraji společnosti.

Středočeský kraj však v Mladé Boleslavi žádné vyhovující prostory, kam by se ZŠS mohla přestěhovat, nemá. Podobně je na tom i město. To se sice snaží najít řešení, zatím ale neúspěšně. Zvažované stěhování do prostor základní školy Na Celně není možné z kapacitních důvodů, o přizpůsobení prostor hotelu na zimním stadionu také nikdo nerozhodl. Situaci komplikuje i skutečnost, že speciální základní školy nedosáhnou na evropské dotace. Kraj sice může výpověď smést ze stolu, tím však nevyřeší problém s chybějící třídou.

„Zápis se u nás koná 7. dubna a do té doby musíme vědět, na čem jsme. Pokud nebudeme moci otevřít novou třídu, přijmeme jedno, nejvýš dvě děti, pokud dostaneme další výjimku,“ vysvětluje ředitelka ZŠS Gabriela Solničková.

MARTIN WEISS
Boleslavský deník
http://www.boleslavsky.denik.cz/

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.