Pečovatelé mají klid. Peníze od státu přijdou už v únoru

ilustrační foto: edu1971 / photoXpress

Hejtmanství rozdělilo mezi poskytovatele sociálních služeb téměř miliardu korun. Žádné čtvrtletní provizorium či narychlo uzavírané úvěry. Na platy zaměstnanců a provoz budou mít organizace, které se starají o nemocné, o seniory či závislé, dostatek peněz už na začátku roku.

STŘEDNÍ ČECHY Zastupitelé včera schválili rozdělení dotací na sociální služby, které z ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV ČR) letos dorazily dříve. Mezi pečovatele brzy vyšlou 972,7 milionu korun.

„Ve srovnání s minulým rokem jsme peníze od státu dostali s dvouměsíčním předstihem, takže je chceme k poskytovatelům služeb dostat v co nejkratším termínu. Dříve neziskové organizace získávaly peníze pozdě a svůj provoz těžko zajišťovaly,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Hejtmanství se prý bude snažit udržet včasné výplaty dotací i do budoucna. Ovlivní to zřejmě i harmonogram pravidelných setkání zastupitelů. „Pro příští rok bychom měli termín zastupitelstva přizpůsobit času, kdy dorazí dotace. Pokud by byly nějaké negativní signály, že se peníze z ministerstva zpozdí, připravíme pro naše příspěvkové organizace prostředky, aby to neovlivnilo jejich provoz,“ uvedl radní pro finance Gabriel Kovács (ANO).

Zastupitelé byli při schvalování dotací nezvykle jednotní. „Slíbili jsme, že budeme konstruktivní opozicí, proto tento kvalitně připravený návrh podpoříme,“ řekl Petr Tiso (TOP 09), jenž se po povolební rozepři se spolustraníky, kteří podpořili Jaroslavu Pokornou Jermanovou v čele kraje, rozhodl pro opoziční roli.

Nová místa pro nemocné

Kraj obdržel 525 žádostí, z toho vyhoví 513. Jde o podporu ve výši 1,41 miliardy korun. „Tato částka sice přesahuje výši dotace od státu, nicméně po úpravě některých parametrů návrhů se nám podařilo schválené žádosti uspokojit,“ vysvětlila radní pro oblast sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO). Jak dodala, pokud žadatel splní všechny náležitosti, může mít peníze na účtu už v polovině února.

Milionové částky tak dostane třeba Vyšší Hrádek u Brandýsa nad Labem – 10,7 milionu korun na provoz domova pro osoby se zdravotním postižením, 5,4 milionu na chráněné bydlení a 1,6 milionu na denní stacionář.

Více peněz z hejtmanství půjde i na další aktivity a projekty v sociální oblasti. Podle schváleného rozpočtu je pro letošek v položce běžné výdaje vyčleněno více než 239 milionů korun. Z toho je 109 milionů pro domovy pro seniory, tedy o 18 milionů více než v uplynulých dvanácti měsících. A dalších 51,6 milionu pro domovy se zvláštním režimem a zařízení pro osoby se zdravotním postižením. I v tomto ohledu je rozpočet navýšen zhruba o 13 milionů ve srovnání s minulým rokem.

Předchozí vedení kraje investovalo do navýšení počtu míst v domovech důchodců. Dokončením zařízení v Uhlířských Janovicích v srpnu 2015 se otevřela možnost ubytovat 154 seniorů. Dostavba objektu, o níž se uvažovalo už od roku 1999, vyšla zhruba na 140 milionů korun.

V investicích hodlá nová koalice pokračovat. V letošním roce je plánována výstavba domova se zvláštním režimem při Domově seniorů Nové Strašecí. Mělo by tam vzniknout 22 míst pro nové klienty a do provozu by mělo být zařízení uvedeno v lednu 2018.

„Právě vyhlašujeme veřejnou zakázku na dodavatele stavby, začít stavět by se mohlo už na jaře a celkově má domov vyjít na 20 milionů. Kraj by měl zaplatit zhruba čtvrtinu, zbytek pak půjde z dotace MPSV ČR,“ uvedla Helena Frintová z tiskového odboru hejtmanství.

„Kraj se zapojuje do dotační výzvy MPSV ČR Obnova materiálnětechnické základny sociálních služeb a usiluje o nová místa pro klienty s Alzheimerovou chorobou. Vzniknout mají třeba v Domově Velvary, Domově seniorů Jenštejn či Domově Jílové u Prahy,“ dodala Frintová.

Marek Kočovský
Mladá fronta DNES

(Visited 24 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.