Živnostníci musejí v únorových platbách odvést vyšší pojistné

foto: sxc.hu

Živnostníci musejí v únorových platebních příkazech poprvé odvést zvýšené sociální a zdravotní pojistné. Povinné platby stouply v souvislosti s nárůstem minimální mzdy od počátku roku, hradí se zpětně. Pro osoby samostatně výdělečně činné, které mají podnikání jako svoji hlavní činnost, jsou minimální zálohy nově 1906 korun na zdravotní pojištění a 2061 korun na sociální pojištění. Vyplývá to z informací ministerstva práce a sociálních věcí a zdravotních pojišťoven.

Pokud živnostník provozuje podnikání jako svou vedlejší činnost, musí nově na sociálním pojištění odvést minimální měsíční zálohu 825 Kč. „Osoba samostatně výdělečně činná, která provozuje vedlejší činnost, nemá povinnost platit sociální pojistné do stanoveného limitu. Tento limit se pro rok 2017 zvyšuje na částku 67.977 Kč,“ uvedla daňová poradkyně společnosti KODAP Ivana Vaňousová. U zdravotního pojištění zůstává minimální záloha 1906 korun.

Vaňousová připomněla, že živnostníci i zaměstnavatelé budou od února posílat zálohy a pojistné na zdravotní pojištění na nová čísla účtů. Novela zákona o rozpočtových pravidlech totiž uložila zdravotním pojišťovnám nahradit účty u komerčních bank novými u České národní banky. Provést to musejí nejpozději do 10. února.

K možnému opomenutí změny účtu u trvalého příkazu přistupují podle poradkyně pojišťovny individuálně. „Například zdravotní pojišťovna VZP bude své klienty v případě dlužné částky upozorňovat prostřednictvím SMS, e-mailu či datové schránky. Upozornění se však týká pouze dluhu přesahujícího částku 1000 Kč,“ doplnila.

Změna výše záloh se týká všech živnostníků, kteří podnikali a museli platit zálohy v roce 2016 a v podnikání letos pokračují beze změny.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.