Nejdražší diagnózy

Stát pomáhá s doplatky na léky seniorům, ale mladší invalidé s rodinou si musí pomoci sami

Bohatý, nebo chudý senior? Na tom nezáleží, všichni lidé nad pětašedesát let mají od příštího roku zaplatit na doplatcích na léky maximálně tisíc korun ročně, senioři nad 70 let pouze pětistovku. Snížení takzvaných ochranných limitů na léky ze současných 2 500 korun navrhl ministr zdravotnictví Miroslav Ludvík. Minulý týden jeho návrh schválila vláda.

Oproti tomu těžce nemocní lidé, kteří jsou v invalidním důchodu už v mladém věku a musí živit děti, mají smůlu. Těm se žádné limity na doplatky snižovat nebudou.

„Je to chyba. My jsme už dříve navrhovali, aby se ochranné limity na doplatky za léky týkaly i invalidních důchodců v produktivních letech,“ říká prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Lidí, kteří se do invalidního důchodu dostali ve věku od 25 let do 55 let, je přitom u nás celkem 226 tisíc.

Nejlépe je problém vidět na pacientech s Parkinsonovou chorobou, kteří si musí za léky doplácet ročně až pět tisíc korun. Pacientů s touto diagnózou je dnes v Česku 16 tisíc, každému desátému není více než čtyřicet let.

Parkinsonovou chorobou trpí i osmatřicetiletá Jana. „Začalo to lehkým třesem, záškuby a postupně mne choroba začala vyřazovat z běžného života,“ líčí pacientka. Za jedno balení základního léku na Parkinsonovu chorobu zaplatí více než dvě stovky korun, ročně nechá v lékárně jen za tento lék přes pět tisíc.

„Pro některé lidi znamená taková diagnóza odchod do invalidního důchodu. Pokud má zároveň rodinu, kterou musí živit, je to velký průšvih,“ říká Romana Skála Rosenbaum, která touto nemocí trpí už osmnáct let.

Neplatí lepší lék, ale základní

Kritickou situaci těchto pacientů potvrzují i lékaři. Na rozdíl od většiny ostatních chorob si totiž musí doplácet i na základní lék. „Pojišťovny totiž plně hradí jen některé nákladnější přípravky, které se ale pro většinu pacientů s Parkinsonovou chorobou nehodí. Na tuto situaci už dlouho upozorňujeme, zatím se ale nic nezměnilo,“ říká profesor Evžen Růžička z Neurologické kliniky VFN v Praze.

Vysoké částky za léky zaplatí také pacienti s cystickou fibrózou – nevyléčitelnou nemocí, která postihuje plíce a trávicí systém. Také je léky přijdou na více než pět tisíc korun ročně.

„Lék Kreon stojí v lékárnách kolem stokoruny. Pacienti jednu krabičku využívají zhruba za jeden týden,“ potvrzuje lékárník Martin Kopecký. Podobný problém mají podle něj také epileptici. „Například pacienti, kteří užívají lék Tegretol a berou ho dvakrát denně, zaplatí za léky více než 2 200 korun ročně,“ poznamenává Kopecký.

Tisíce korun za recepty nechá v lékárně i Ivo Mrázek, který kvůli nedostatečně léčené neuroborelióze skončil v invalidním důchodu: „Za léky na různé neurologické potíže zaplatím každé tři měsíce přes tisíc korun.“

Neurologičtí pacienti jsou na tom z pohledu doplatků hůř než například lidé s nemocným srdcem. Zatímco většina „kardiaků“ může bez problému přejít na jiný lék s nižším doplatkem, neurologičtí pacienti mají situaci složitější. „Lékaři u nich častokrát hledají vhodný lék i jeho správnou dávku třeba i několik týdnů, a nelze ho tedy jednoduše vyměnit za jiný lék se stejnou účinnou látkou, ale s nižším doplatkem,“ říká Lubomír Chudoba.

Nemalé částky nechají v lékárnách také pacienti s dalšími diagnózami. „Například s nemocemi slinivky břišní, s nedostatkem železa v krvi nebo pacienti, kteří jsou odkázáni na umělou výživu, takzvaný sipping,“ dodává Michal Hojný, místopředseda Sekce nemocničních lékárníků.

Lékaři zároveň upozorňují, že doplatky v lékárnách se velmi liší. „Málokterý nemocný má možnost obtelefonovávat nebo objíždět lékárny a zjišťovat, kolik kde ušetří,“ upozorňuje neurolog Evžen Růžička.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že o problémech invalidních pacientů ví. Zařadit invalidy do skupiny ochranných limitů je však prý složité. „Zatímco snížení limitu doplatků na základě věku je velmi snadno proveditelné, zavedení nižších limitů pro invalidy je administrativně i právně složitější,“ tvrdí mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. O zařazení invalidů mezi pacienty se sníženým limitem na léky prý ale bude ministerstvo uvažovat.

Příklady „nejdražších diagnóz“ a doplatků za léky

Nemoc – Lék – Doplatek – Na kolik ročně za balení přijde pacienta
Parkinsonova choroba – Isicom – 135 až 228 Kč – až 5 700 Kč
Cystická fibróza nebo onemocnění slinivky břišní – Kreon – cca. 99 Kč – až 5 000 Kč
Cystická fibróza nebo onemocnění slinivky břišní  – Panzytrat – 222 Kč – až 5 500 Kč
Epilepsie – Tegretol – 97 Kč na krabičku – až 2 300 Kč
Revmatická onemocnění, chronické střevní záněty – Prednison – Až 800 Kč
Léčba anemie (chudokrevnost) – Sorbifer Durules – 158 Kč – až 1 000 Kč
Ceny jsou pouze orientační, doplatky v lékárnách se výrazně liší.
Zdroj: Česká lékárnická komora

Iva Bezděková
Mladá fronta Dnes

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.