Vozíčkář vyrazí na Svatojakubskou cestu. Inspirovali ho fyzik a spisovatel

Na invalidním vozíku život nekončí. Takové heslo razí Jan Dušek ze Dvora Králové nad Labem, který se na jaře vydá s českým Forrest Gumpem Petrem Hirschem do posvátného Santiaga de Compostela. Vezme s sebou i devítiletého syna.

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM Jan Dušek ze Dvora Králové nad Labem trpí progresivní formou roztroušené sklerózy a nemá času nazbyt. Tělo ochabuje. Rozhodl se proto splnit si sen, dokud má ještě dost sil – v květnu vyrazí na starodávnou Svatojakubskou cestu ze španělského Logroňa do posvátného Santiaga de Compostela. Za měsíc ujede na invalidním vozíku 600 kilometrů, doprovodí ho devítiletý syn a dvorský dobrodruh Petr Hirsch, který už nachodil tisíce kilometrů. O putování natočí dokument, aby motivovali následovníky.

Vzorem Jana Duška je slavný britský fyzik Stephen Hawking, který trpí amyotrofickou laterální sklerózou a je upoután na vozík. Leitmotivem cesty je Hawkingův výrok: „Byť je život sebesložitější, vždy existuje něco, co můžeme dělat a dosáhnout v tom úspěch. Dokud existuje život, existuje naděje.“

Dušek chce ukázat, že na vozíku život nekončí a že i navzdory vážnému onemocnění si člověk může splnit sny. Nápad vznikl v loňském roce při grilování s Petrem Hirschem. Dvorský Forrest Gump za šest let nachodil 25 tisíc kilometrů, mezi lety 2010 až 2012 zvládl 16 tisíc kilometrů dlouhou túru z Čech do Santiaga de Compostela, Říma a Jeruzaléma. V roce 2014 se rozhodl pěšky obejít zeměkouli. Pochod, který měl měřit až 100 tisíc kilometrů, po sedmi tisících kilometrech z osobních důvodů ukončil.

„Pronesl jsem, že bych se rád podíval do Compostely. Petr řekl, proč ne, a začali jsme plánovat,“ říká šestatřicetiletý Jan Dušek. S Hirschem se poznal v roce 2013, od té doby jsou přátelé. O cestě ke světoznámé katedrále, kde jsou uloženy ostatky Jakuba staršího, uvažoval už před lety. To ještě mohl chodit. Roztroušenou sklerózu mu lékaři diagnostikovali v roce 2003, na invalidním vozíku je pět let.

„Hodně jsem četl knihy spisovatele Paola Coelha, který tam byl a inspiroval mě. V současné době to necítím jako touhu, ale spíš jako povinnost a morální potřebu. Ne kvůli sobě, nýbrž kvůli ostatním, kteří jsou na vozíku a lámou nad sebou hůl. Uvidí člověka, který je chromý, ale když si něco usmyslí, tak jde a udělá to,“ vysvětluje otec tří dětí. V době, kdy byl schopný cestu do Compostely zvládnout pěšky, nebyl čas ani vůle. „Měl jsem jiné priority, teď už žádné nemám. Sedím na vozíku, koukám do čtyř stěn a vím, že musím něco udělat,“ prohlašuje rodák z jižních Čech, který žije ve Dvoře Králové nad Labem.

Petr Hirsch byl v Compostele podruhé na konci loňského roku. Po ukončení cesty kolem světa se rozhodl doprovázet podobně naladěné nadšence, loni v létě zorganizoval putování po Svatoolafské cestě v Norsku. „Tato cesta do Santiaga pro mě bude jiná, nepůjdu pro sebe, ale pro druhého. Je to Honzova cesta a půjde se podle něj. Myslím, že to bude další střípek do poznání, kde jsou mé možnosti či omezení,“ říká Petr Hirsch.

Při plánování musí zohlednit terén. Ve Španělsku žádného vozíčkáře nepotkal, ale podle statistik ke katedrále ročně dorazí stovka hendikepovaných poutníků. „Jsem si jistý, že přes jistá omezení to lze uskutečnit. Určitě nebudeme moci jít celou dobu po značené Svatojakubské cestě, ale budeme si muset najít naši vlastní, existují varianty – objížďky pro cyklisty,“ naznačuje Hirsch. Největší komplikace očekává s ubytováním, zejména staré noclehárny pro poutníky nejsou bezbariérové.

Dvorská výprava se na cestu vydá 10. května. Vyjdou ze španělského města Logroňa, kterým Svatojakubská cesta prochází. Do Santiaga de Compostela v severozápadním cípu země je to 600 kilometrů. Denně chtějí v průměru ujít 25 kilometrů, do cíle by měli dorazit za necelý měsíc. Jan Dušek pojede pravděpodobně na elektrickém vozíku, vezme s sebou i svého devítiletého syna Honzu. Alespoň na část cesty by se měli připojit další lidé z České republiky trpící roztroušenou sklerózou. V doprovodném týmu bude také režisérka Eva Toulová a kameraman Tomáš Lénard, o putování natočí dokumentární film.

Tomáš Plecháč
Mladá fronta DNES

(Visited 19 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.