Kde mohu v ČR získat bezplatné jízdné vlakem na Slovensku?

Dotaz:
Kde mohu v České republice získat kartu na bezplatné jízdné pro důchodce na Slovensku? Je mi 69 let.


Odpověď:
V ČR bohužel není možné získat průkaz pro seniory, který by je opravňoval k bezplatnému cestování vlakem po Slovensku. Tento průkaz Vám vystaví pouze v některých pokladnách na Slovensku, bude Vám k tomu stačit předložit občanský průkaz.
Seznam míst, kde Vám průkaz vystaví naleznete zde:
Seznam míst s možností vystavení průkazu pro seniory

Jiří Marek
invArena

(Visited 1 412 times, 1 visits today)

9 komentářů

 1. Je to obrovská ostuda pro Česko.Slovensko klobouk smekám….
  Tady až maš 25% slevu,tak platíš poplatek na 1 rok 100kč a vdobě počitaču je kolem toho neskutečné PAPÍROVANÍ….

  • Odpověď nahoře není úplná. K získání prúkazu pro cestování po Slovensku „zdarma“ je portřeba předložit nejen obč. průkaz, ale také fotku určené velikosti. také není pravda, že se jedná o cestování zdarma. Jízdenka se koupí – sice za 1 Euro , ale koupí… takže ne zdarma.

 2. dobrý den potřebovala bych vědět jaké máme slevy, či jízdu zdarma , když bychom jeli ze stanice Přerov do stanice Šturovo.

  1x 72let
  1x 63let
  a 5 vnuků ve věku 15,12,10,9,7 let

  jak postupovat při vyřizování slev apod.

  vlak bychom použili EC.(14,51hod. odjezd z Prerova)

 3. Na Slovensku jezdí senioři vlakem zdarma od 62 roků, i mladší, ale ti musí mít potvrzení o důchodu.

  Jízdné zdarma platí až od první stanice na Slovensku. Od hranic po tuto první stanici ne. Příklad – rychlík do Bratislavy přes Břeclav má první zastávku na Slovensku v Kútech. Tady v pokladně je třeba si nechat vystavit kartu na bezplatné cestování (je k tomu třeba OP + foto 2 x 3cm), vystaví ji na počkání, a potom si „koupit“ zdarma jízdenku např. do Bratislavy.

  Ale pozor, jízdenka je u rychlíků a expresů vázaná na konkrétní spoj (může být omezený počet bezplatných míst).

  IC – cestovat zdarma nelze.

  EC – platí se JEDNORÁZOVÝ PŘÍSPĚVEK 1 Euro, jízdné je zdarma.

  Jízdenku „zdarma“ je možné získat i ve vlaku, pokud nastoupíme ve stanici, kde není otevřená pokladna, pokud pokladna otevřená je a z nějakého důvodu nestihneme jízdenku zakoupit, měli bychom aktivně vyhledat průvodčího a za vydání zaplatíme PŘÍPLATEK (v ČR 30 Kč, na Slovensku nevím), ale jízdné je opět zdarma.

  TATRY – TEŽ (Tatranská elektr. železnice) a OŽ (Ozubnicová želez.), a dále na trati ŽILINA – RAJEC stačí karta na bezplatné cestování (průkazka), není třeba si žádnou další jízdenku obstarávat.

 4. Jsem na tomto webu poprvé. Hledala jsem informace – ne dotazy, na které nikdo neodpovídá. K čemu jsou takové stránky, opravdu nevím

   • Částečně souhlasím, s některými dotazy si můžeme navzájem pomoci. Ale jestliže někdo napíše dotaz např. k článku „Vyhřezlou ploténku napraví vstříknutý gel“ a ptá se na informace o zákroku, tak mu těžko někdo z nás odpoví. A zároveň by měl dotyčný pochopit, že lékaři, kteří tento zákrok provádějí, nemohou vědět, kde všude byl jejich článek zveřejněn a reagovat na dotazy. V tomto případě je lepší najít si někde na internetu kontakt přímo na ty lékaře a ptát se jich.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.