Posudkoví lékaři budou muset skončit v 70 letech. Hrozí kolaps

ilustrační foto: stockimages-FreeDigitalPhotos

Poslanci ve středu schválili pozměňovací návrh poslankyně Radky Maxové (ANO) v novele zákona o státní službě, podle kterého by už od příštího roku nemohli vypracovávat posudky lékaři starší sedmdesáti let.
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) ale varuje, že v takovém případě by mohl nastat kolaps celého systému lékařské posudkové služby, která spadá pod její resort. Sedmdesátiletých až osmdesátiletých lékařů je totiž patnáct procent ze všech posudkářů, tři procenta jsou ještě starší.
Posudkoví lékaři vypracovávají posudky pro zdravotně postižené osoby, posuzují zdravotní stav například kvůli nepojistným dávkám a příspěvkům na péči. Spadají pod služební zákon, což znamená, že mohou vykonávat práci do 70 let. Záměrem ministerstva práce bylo, aby se u těch starších, stejně jako např. u diplomatů, prodloužila lhůta do roku 2022, do níž by mohli posudky zpracovávat i starší lékaři.
Pozměňovací návrh, který poslanci schválili devadesáti šesti hlasy (45 bylo proti), zkrátil věkovou výjimku do roku 2018. Pro byli poslanci ANO, KSČM, TOP 09 a Úsvitu, naopak ČSSD s ODS hlasovaly proti.

Posudky budou trvat mnohem déle

„Obecně je u nás nedostatek lékařů, posudkáře nevyjímaje. Když budou muset odejít do důchodu v 70, budou lidé na posudky čekat mnohem déle. Kvůli naschválu poslankyně Maxové,“ řekla Právu ministryně práce Michaela Marksová.
Maxová se naopak hájí tím, že ministerstvo práce chtělo systém zakonzervovat a že lékařská posudková služba potřebuje celkovou zásadní změnu. K tomu, aby pozměňovací návrh podala, ji podle ní inspirovaly debaty s odbornou veřejností.

„MPSV chce pouze prodloužit stávající stav. Je třeba konečně vybojovat změnu a začít pracovat, jinak se pět let nebude nic dít,“ uvedla pro Právo Maxová.
Podle ní je především třeba zlepšit kvalitu práce posudkových lékařů. „Sedmdesát procent odvolání vůči posudkům je úspěšných, ty posudky jsou špatné,“ dodala. V budoucnu by se podle ní mělo začít debatovat o vyjmutí posudkových lékařů ze služebního zákona.
Náměstkyně ministerstva práce Iva Merhautová, která má posudkové lékaře v gesci, Právu řekla, že situace s posudkovými lékaři je dlouhodobě problémová. „Už od minulé vlády je neobsazených šedesát míst. Posudkoví lékaři posuzují osoby se zdravotním znevýhodněním a musí se naučit i sociální oblast,“ podotkla.

„Jsme světový unikát“

„Jsme světový unikát, v sousedních zemích univerzální posudkoví lékaři nejsou. Proto jsme navrhli odklad, abychom začali hledat řešení a mohli jsme se podívat na proces posuzování,“ sdělila Merhautová.
„Paní poslankyni Maxovou zřejmě zaujaly studie, které si tu nechali vypracovat bývalí ministři, že by lékařskou posudkovou službu mohla vykonávat externí vysoutěžená firma,“ dodala.
Ještě za vlády Mirka Topolánka (ODS), kdy byl ministrem práce Petr Nečas, se uvažovalo o zprivatizování lékařské posudkové služby. Maxová takovou změnu odmítá.
„Je to sice jedna z variant, ale úplně se k tomu nepřikláním. Stát by si měl zachovat kontrolu, přece jen se to týká zhruba miliónu lidí a jejich rodinných příslušníků,“ řekla Maxová.
Tu podpořil opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09), člen ústavně-právního výboru. „S návrhem souhlasím. Ministerstvo práce by mělo rychle udělat opatření pro zatraktivnění profese posudkových lékařů, aby nedošlo k personálnímu kolapsu a k ohrožení zajišťování této činnosti, která je z hlediska posuzování zdravotního stavu zaměstnanců klíčová,“ řekl Právu Plíšek.

Lidé budou na posudky čekat mnohem déle, kvůli naschválu poslankyně Maxové Michaela Marksová

Jan Martinek
Právo

(Visited 23 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.