Hrazené očkování seniorů proti pneumokokům možná čeká změna

ilustrační foto: renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

Hrazené očkování starších lidí proti pneumokokovým onemocněním možná čeká změna. Skupina poslanců ze všech sněmovních klubů navrhla v novele o zdravotním pojištění postavit na stejnou úroveň oba druhy vakcín, které lékaři využívají.

Nyní mohou mít senioři bez doplatku jen jeden z nich. Pokud chtějí druhý, musejí podle důvodové zprávy doplatit zhruba tisícikorunu.

Pojišťovny podle autorů novely nyní hradí kvůli nejasnému výkladu zákona konjugovanou vakcínu jen do výše levnější polysacharidové vakcíny. „V praxi se to v rámci očkování seniorů odráží v dominantním využití polysacharidové vakcíny, což je ale v rozporu s odbornými doporučeními,“ stojí v důvodové zprávě.

Polysacharidová vakcína tvoří protilátky, které podle předkladatelů účinkují tři až pět let. Potom je nutné očkování opakovat. V případě konjugované vakcíny, byť je dražší, stačí očkování jedno, upozornili.

Novela, kterou před posouzením v zákonodárných sborech posoudí vláda, by do budoucna umožnila plnou úhradu i případných nových vakcín. Autoři vzhledem k blížícímu se konci volebního období navrhují, aby Sněmovna schválila předlohu zrychleně už v prvním čtení.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.