V prevenci úrazů dětí může pomoct počítačová hra

ilustrační foto: MorgueFile

V prevenci úrazů může dětem pomoct naučná počítačová hra, kterou vytvořili v Centru dětské traumatologie Fakultní nemocnice (FN) v Brně. Autoři dnes hru představili nasemináři v Praze. Ročně je v Česku hospitalizováno kvůli úrazům asi 31.000 dětí, zhruba stovka zemře. Počet vážných či smrtelných zranění podle Ladislava Plánky z FN Brno dlouhodobě klesá. Nejčastěji se děti zraní v domácím prostředí, a to asi ve 40 procentech případů. Nejvíce úrazů se stane na jaře.

Animovaná hra Bez úrazu k pokladu je určená dětem od pěti do 11 let. „Hráč si vytvoří vlastní postavičku, se kterou se může ztotožnit. Na starost dostane svého mladšího brášku. Bráška je trochu poděs, probíhá domem a v domě se mu můžou stát různé úrazy,“ popsal scénář hry Martin Lukášek z FN Brno. Hru si mohou zájemci stáhnout na internetu.

Hra je součástí tříletého projektu na podporu činnosti Národního koordinačního centra prevence úrazů, násilí a podpory bezpečnosti dětí, na který získalo centrum grant 15,3 milionu korun. Většina peněz šla z norských fondů. Kromě hry vznikla také instruktážní videa, metodické brožury a některé další preventivní materiály.

Celkový počet úrazů u děti narůstá, podle Plánky to ale může být tím, že rodiče jsou opatrnější a je také dostupnější péče. „Velmi dobré je to, že dlouhodobě klesá počet závažně zraněných dětí, které jsou ohroženy na životě, a klesá počet zemřelých,“ uvedl Plánka. Nejvíce vážných úrazů vzniká v dopravě, kdy jsou děti spolujezdcem v autě, chodcem či cyklistou. Nejčastěji se úrazy stanou v domácím prostředí, kde děti tráví nejvíce času. Nejvíce úrazů se podle Plánky stane v květnu a červnu, tedy ne o prázdninách, jak se veřejnost většinou domnívá.

Podle Plánky je v Norsku, které bylo partnerem projektu, prevence úrazů součástí prohlídek u praktického lékaře. Odborníci z FN Brno proto vytvořili metodické materiály i pro tuzemské praktické lékaře, kteří ale k podobné praxi zatím podle Plánky nejsou příliš vstřícní.

Netradiční formu výuky prevence úrazů mají také v Karlových Varech. Od roku 2015 tam funguje interaktivní areál Centrum zdraví a bezpečí – takzvaný Svět záchranářů, který se věnuje školení dětí, dospělých i seniorů. V rámci zážitkových programů v menších skupinách se účastníci mohou naučit například první pomoc a zkusit si praktické situace, které mají vést k prevenci úrazů. Areál vybudovalo město Karlovy Vary a provozuje jej nezisková organizace Záchranný kruh.

(Visited 6 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.