Léčba vrozených vad rukou je běh na dlouhou trať, ale trpělivost se vyplatí

foto: Studio CI Art Photl

Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou, který je špičkovým pracovištěm a v rámci České republiky jediné s úzkou specializací na řešení problémů s rukama, se věnuje mimo jiné také léčbě vrozených vad. A to napříč celým spektrem rozličných deformit, od menších vad například ve formě disproporce velikosti, až po velmi těžké, kdy třeba zcela chybí některá z kostí.

Důležité je, stejně jako u ostatních onemocnění, zahájit léčbu včas.

„I pokud neplánujeme brzký výkon, je včasná konzultace se specialistou na chirurgii ruky užitečná. Rodina se o vadě něco dozví, děti mohou dostat různé pomůcky a rodiče informace o tom, jak bude léčba probíhat a jaké má dítě perspektivy,“ vysvětluje nutnost brzkého kontaktu specializovaného pracoviště primářka vysockého ústavu, MUDr. Alena Schmoranzová.

Léčba vady ruky je běh na dlouhou trať a také je velice individuální. První rok po narození je totiž podle slov primářky období překotného růstu, a výkony v tomto období si musí dobře rozmyslet. U některých vad není vhodné v období růstu operovat, u dalších vad pak sice operují, ale velmi brzy, jakmile ruka poporoste, musí znovu korigovat jizvy. Léčení vrozené vývojové vady ruky končí až s ukončením růstu, tedy v dospělosti.

Některé následky řeší ve Vysokém dokonce i později, podle toho, jakou pracovní karieru si dítě zvolí.

Ačkoliv je vrozená vada pro každou rodinu bezesporu nepříjemné zjištění, které ji mnohdy zaskočí, primářka uklidňuje, že naprostá většina dětí s vrozenou vývojovou vadou ruky se v životě dobře uplatní. Ona sama vnímá chirurgii ruky jako krásnou disciplínu a je ráda, že má možnost se jí věnovat na tak vysoké úrovni.

„Můj obdiv pak patří rodinám a postiženým dětem. Téměř všichni se s problémem statečně vypořádávají. Rodiče se aktivně zapojují do terapie a některé rehabilitační pomůcky jsme zavedli do spektra své péče na základě nápadu šikovného tatínka, nebo zručné maminky,“ říká Alena Schmoranzová.

Podle ní je v současné době pracoviště ve Vysokém nad Jizerou velmi dobře vybavené, ovšem neustále je potřeba obnovovat nástrojové a přístrojové vybavení, některé přístroje mají svá nejlepší léta již za sebou. Pro dětskou chirurgii jsou nutné speciální, velmi jemné nástroje.

„Některé investice můžeme realizovat díky tomu, že si na ně našetříme. Pomáhají nám ale i nadace, dary jednotlivců, některé firmy a veřejnoprávní instituce, například Krajský úřad Libereckého kraje a Městský úřad ve Vysokém nad Jizerou. V současné době bychom naléhavě potřebovali na operační sál kvalitní pojízdný rentgenologický přístroj. Dokonalé zobrazení skeletu ruky je pro dobrý operační výkon naprosto nezbytné,“ uzavírá primářka.

Pavlína Stránská
Liberecký deník
http://www.liberecky.denik.cz/

(Visited 21 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.