Děti v kojeneckých ústavech

Až polovina nezletilých v dětských domovech nebo ústavech trpí zdravotním postižením. Nejčastěji jde o poruchy chování a učení. Naopak s těžkým handicapem je jich výrazně méně. Z dalších statistik potom vyplývá, že podobné je to i v kojeneckých ústavech, kam se ročně dostane přes 1600 dětí. Většinu se daří umístit do rodinného prostředí. Ani tak ale počty ve zmíněných zařízeních neklesají. Podle Rady vlády pro lidská práva je jedním z důvodů nedostatek terénních a ambulantních služeb.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka:
Matka se ho zřekla po narození. Když pak dvouměsíčního chlapce přebírala pěstounka, bylo jí řečeno, že je postižený. Přesto si ho vzala.

Romana BOUKALOVÁ, pěstounka:
Když jsem mluvila předem telefonicky s paní ředitelkou, tak ona mi řekla, a co by na vás viděl, když nevidí. Když jsem ho položila do kočárku, tak jako vyvrátil hlavu, oči v sloup.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka:
Po pár dnech doma ale začal dělat pokroky. Podle nových lékařských zpráv nyní dobře vidí i slyší.

Romana BOUKALOVÁ, pěstounka:
Když jsem ho přebrala, tak sociální pracovnice jeho říkala, že s velkou pravděpodobností to nevypadá na osvojení, protože tam budou ta postižení. Já nevím, jak by to bylo, kdyby v tom ústavu zůstal.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka:
Také podle Martiny Loutné jsou pro budoucnost nejdůležitější pravdivé informace o zdraví dítěte. Podle toho se mu vybírá nová rodina.

Martina LOUTNÁ, metodička náhradní rodinné péče, Dobrá rodina:
Ty děti tím, že neměly nikoho blízkého k sobě, tak skutečně ten vývoj byl opožděný, a někdy se to potom zaměňovalo, že to dítě je třeba sluchově postižené nebo mentálně handicapované.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka:
V zařízeních převažují problémové děti drogově závislých matek. Na tom se shodly námi oslovené dětské domovy v Plzni, Brně nebo Mostě.

Marie KUČEROVÁ, ředitelka, Dětský domov Kašperské Hory:
Tam především by měl právě stát napnout všechny síly, zaměřit se na ty problémové rodiny, aby děti nemusely odcházet do jakékoliv náhradní péče.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka:
Podnět Rady vlády pro lidská práva nedávno poukázal na nepoměr podpory peněz od státu, které jdou do ústavů a terénní práce. Navíc navrhuje, aby dětské domovy fungovaly spíš jako krizová centra, kde děti tráví jen několik dní.

Klára LAURENČÍKOVÁ, členka vládního výboru pro práva dětí:
Mělo by dojít k přesměrování finančních toků právě do té včasné pomoci ohroženým dětem.

Lea SUROVCOVÁ, redaktorka:
Dodnes je Česko kritizované za roztříštěnost systému a umisťování batolat a předškoláků do kojeneckých ústavů. Ministerstvo práce a sociálních věcí, školství i zdravotnictví mají proto do června předložit vládě plán řešení. Lea Surovcová, Česká televize.

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.