Vzděláním proti handicapu

I dospělí lidé mentálně postižení mají nově od letošního školního roku možnost se v karlovarském kraji vzdělávat. Začala tu fungovat Střední škola Euroinstitut, která jako jediná zajišťuje vzdělání v několika zařízeních na území kraje.

Karlovarský kraj – Bez školního vzdělání a kvalifikace práci dnes neseženete. A platí to i pro mentálně postižené lidi, kteří by pracovat mohli. V domovech, kde někteří z nich žijí, se klienti vzdělávají v rámci sociálních programů, které jsou zaměřené hlavně na sebeobsluhu a zapojení do života. Dnes řada klientů z domovů navíc chodí do střední školy Euroinstitut. Je to praktická škola a učiliště a na vzdělávání mentálně postižených žáků je cíleně zaměřen.

„Jde nám hlavně o praktickou výuku, aby naši absolventi mohli najít práci. Ti zdatnější získají výuční list v oboru úklid a výpomoc,” uvedl Vladimír Hůrka, ředitel Střední školy Euroinstitut v Karlovarském kraji.

Střední škola sídlí v Jáchymově, ale vzdělává lidi v ústavech v celém kraji. Jedním z nich je i Domov pro osoby se zdravotním postižením (DOZP) Sokolík v Sokolově. I tady působí speciální pedagogové, kteří jsou odborníky na výuku postižených. Patří mezi ně i Eliška Bachroňová. „Učíme klienty hlavně praktické věci, vaříme, šijeme, děláme různé manuální práce, například žehlení. Naši žáci jsou nadšení, baví je to a rádi nás pokaždé vidí,” popsala.

U ležících klientů probíhá vzdělávání na pokoji u lůžka formou konzultací. Pedagogové úzce spolupracují se sociálními pracovnicemi a zdravotními sestrami. Euroinstitut připravuje do práce své učně a žáky podle individuálních vzdělávacích plánů. Žáci chodí do praktické školy nebo se vyučí v učebním oboru kategorie E. Je to nižší střední vzdělání, ale absolventi získají výuční list. Práci pomáhají sehnat agentury pro obtížně zaměstnavatelné osoby, úřad práce a Hospodářská komora. Nejvíce pomáhá to, že praktický výcvik probíhá i na pracovištích reálných firem, které si vyberou žáky, kteří u nich zůstanou pracovat i po skončení školy.

Škola zajišťuje výuku ještě v ústavech DOZP Radošov, Pata Hazlov, DOZP Pramen Mnichov Mariánských Lázní, DOZP Rudné u Nejdku, DOZP v Mariánské, Chráněné bydlení Sokolov, Dolmen Sokolov a Škola K. Vary, nábř. J. Palacha.

Chebský deník
http://chebsky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.