Pacient izraelské kliniky po konfliktu zavraždil zdravotnici

Osmasedmdesátiletý pacient kliniky u Tel Avivu polil hořlavinou a pak zapálil místnost, kde byla zdravotní sestra. Podle policie, která dnes o pondělním incidentu informovala, se domníval, že je špatně ošetřován. Z nemocnice uprchl v automobilu, ale policie ho dopadla. Zdravotnice zemřela, uvedla agentura AFP. Kliniky a nemocnice vyhlásily kvůli tomuto incidentu na středu dvouhodinovou stávku, aby poukázaly na časté útoky na zdravotnický personál.

Pacient na klinice v Holonu polil hořlavou tekutinu místnost, kde byla zdravotnice, a založil požár. Podle izraelského tisku nebyl spokojen se způsobem léčby. Ofir Parentki, který přijel na místo se záchranáři, řekl, že viděl hustý dým a když byl oheň uhašen, našlo se tělo ženy. Té bylo podle médií 56 let. Tři lidi bylo nutné ošetřit kvůli šoku.

Ředitel kliniky řekl, že pacient byl ve zdravotnictví znám jako člověk s mentálními problémy.

Ministr zdravotnictví Jaakov Licman v komentáři k případu řekl, že je „v šoku z toho, že je možné, aby pacient zavraždil zaměstnance kliniky“. „Překračuje to všechny meze nebezpečného násilí,“ řekl.

Středeční stávka zdravotníků je vyhlášena na osmou až desátou hodinu ranní (sedmou až devátou SEČ), oznámily odbory Histadrut. „Je to míněno jako solidární akce se všemi zaměstnanci zdravotnického systému, kteří pracují pro pacienty a jejich rodiny ve dne v noci po celé zemi,“ sdělil šéf Histadrutu Avi Nisenkorn.

Ministerstvo zdravotnictví každoročně eviduje až 800 slovních nebo fyzických útoků pacientů nebo jejich příbuzných na zdravotnický personál. Známý je případ, který se stal před půl rokem, kdy arabský doktor ošetřoval na ortopedii v Rišon Lecionu izraelského vojáka. Jeho otec si lékaře odvolal do kanceláře a zavalil nadávkami a také fackami. Lékař incident nahlásil nemocniční ochrance.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.