Amelie pomáhá onkologicky nemocným

Projekt psychosociální pomoci, který vyústil v založení organizace s názvem Amelie, připravovala od podzimu 2005 Pavla Tichá, v té době 36letá invalidní důchodkyně po první onkologické léčbě s mnohaletou praxí v projektovém řízení a marketingové komunikaci. Její osobní zkušenost jí ukázala v plném světle, že péči o onkologicky nemocné chybí komplexní přístup.

poháněná touhou tuto péči „polidštit“ a obohatit o psychosociální aspekt se pavla tichá pustila do budování organizace, jejíž vize zůstává stejná. Občanské sdružení amelie bylo zaregistrováno 22. prosince 2006.

Amelie pomáhá žít život s rakovinou

aktivně, přímo těm, kdo to potřebují a chtějí, poskytuje amelie psychosociální poradenství a psychoterapeutickou pomoc zaměřenou na specifické problémy onkologicky nemocných a jejich blízkých. Klienty amelie přijímá přímo v centrech, ale má pro ně i e-mailovou poradnu. vytvořila pro ně také speciální informační sekci na webu pomoc pro život s rakovinou. amelie také usiluje o to, aby si význam komplexní péče uvědomovalo stále více nemocných i zdravotníků a zástupců odborné veřejnosti. O to se stará zejména odborná skupina amelie.
lidský rozměr do péče o onkologické nemocné vnáší akreditovaný dobrovolnický program amelie. Dobrovolníci nabízejí laickou pomoc a podporu v nemocnicích i onkologických ambulancích.
amelie provozuje centra v praze, liberci, Olomouci a rakovníku a snaží se učinit komplexní péči o onkologicky nemocné dostupnou postupně ve všech krajích české republiky.

Tulipánový měsíc – osvěta i lidská blízkost

Každoroční březnovou akcí tulipánový měsíc oslovuje amelie širokou veřejnost.
tulipánový měsíc zviditelňuje problematiku psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým a zároveň nabízí každému konkrétní možnosti podpory amelie i její mise. Zapojují se školy i nemocnice. výtvarnými dílky dětí se vyzdobují nemocniční prostory, kulturní program na odděleních má potěšit nemocné i zdravotníky. v centrech amelie probíhají osvětové přednášky. spřátelené květinářství nabízí ke koupi benefiční kytice tulipánů. třicet procent výtěžku jde na financování aktivit amelie. Na podzim amelie chystá konferenci I slova léčí aneb mezioborová spolupráce v péči o onkologicky nemocné a jejich blízké.

Josef Zábranský
Zdravotnické noviny

(Visited 11 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.