Žádala jsem si o prodloužení průkazu ZTP a dlouho se nic neděje. Jak tuto situaci řešit?

Dotaz:
Dvacátého ledna 2017 jsem na Úřadu práce odevzdala žádost o prodloužení platnosti průkazu ZTP, která mně končí 31. března 2017. Je již konec března a dosud se nic neděje. Nechápu, proč je posouzení posudkovým lékařem tak dlouhé, když mám roztroušenou sklerózu se 70 procentní invaliditou. Jak mám řešit situaci? Nemám platný průkaz, nemám potvrzení pro vjezd automobilu. Jak příště tomu předejít? Kdy žádat o prodloužení průkazu?


Odpověď:
V prvé řadě Vám doporučím, abyste si zavolala na Úřad práce a zjistila si, v jaké fázi posuzování v současné době Vaše žádost je, protože za dva měsíce už byste měla minimálně být vyzvána, abyste se dostavila ke svému ošetřujícímu lékaři, který na základě vyšetření zašle aktuální zdravotní dokumentaci na Lékařskou posudkovou službu ČSSZ.
Někdy se stává, že si LPS zdravotní dokumentaci nevyžádá, to ale jen v případě, že jste v poslední době byla posuzována v nějaké jiné záležitosti např. invalidní důchod nebo příspěvek na péči. V takovém případě je klidně možné, že rozhodnutí už bylo vydáno, jen Vás ještě ÚP nestihl informovat.
Pokud výše zmíněná možnost ale není u Vás aktuální, je jisté, že není šance, aby Vám do konce března byl nový průkaz vydán.
V takovém případě je nutné říci, že nebudete moci po omezenou dobu využívat výhod spojených s průkazem ZTP, protože něco jako dočasný průkaz ZTP neexistuje.
Až si budete v budoucnu žádat znovu, lze doporučit, abyste si žádala minimálně 4 měsíce před vypršením platnosti průkazu, protože je jasný fakt, že posudkových lékařů je velice málo a dá se předpokládat, že pokud se situace nezmění, tak bude docházet ještě k většímu zdržování u posuzování takových žádostí.

Jiří Marek
invArena

Komentáře:

  1. Anonym napsal:

    V červnu 2016 jsem si požádala o průkaz ZTP /2krát jsem dostala jen TP/.Koncem října mi přišel dopis,že mi od 1.6.2016 byl přiznán ZTP na rok, do 1.6,2017. Po všech řízeních jsem mohla od listopadu průkaz využívat,tz.o 5 měs.kratší dobu.Na int.mi poradili abych si o nový požádala s předstihem už v únoru 2017.Tak jsem taky udělala a paní na Ú.P.mi žádost roztrhala a vyhodila s tím,že to stačí až v dubnu,že na to mají 30-60 dní!!!Novou žádost jsem si podala 15.3.2017,ale přes podatelnu.17.4.mi přišel dopis o zast.řízení,za další měsíc u prakt. lékaře vše sepsané,26.6.znova dopis,jestli mám ještě nějaké zprávy ,které mohu poslat do 8.dnů od doručení dopisu.Nic jsem už neměla,tak čekám více než měsíc a nic se neděje,volat na Ú.P.NEMÁM ODVAHU.Tak čekám a divím se,že na ně nikdo a nic neplatí,když máte něco platit je tam určitá lhůta do…dnů a pak penále atd.Ale tady měíce se nic neděje a nikoho to asi nezajímá,však ať si počkají!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.