Nácvik bezpečné jízdy trénovali také vozíčkáři

Flickr.com

Atrakcí se stal elektromobil, který zrychlí z 0 na 100 km za tři vteřiny.

Most – Vyzkoušet si krizové situace na silnicích mohli lidé v sobotu na mosteckém autodromu. Na Apríla tu totiž probíhala akce Řídíme to všichni. Na účastníky, kterých dorazila asi stovka, čekalo několik různých stanovišť. V sobotu ráno to na autodromu hučelo jako ve včelím úle. V prostorách polygonu se pohybovali lidé na invalidních vozících, lidé s berlemi, ale i lidé bez handicapu. Každý, kdo se chtěl zapojit do zkoušení různých situací, se musel nejprve zaregistrovat.

„V autě s ručním řízením jezdím už kolem deseti let. Přesto mám stále pocit, že v krizových situacích, kdy mě potká náledí nebo déšť, vlastně ani nevím, jak se správně zachovat. Proto jsme dnes tady, abychom na tom zapracovali a svoje schopnosti ještě zlepšili,“ popsal smysl akce předseda spolku Cesta za snem Heřman Volf.

Účastníci zkoušek se na začátku rozdělili do čtyř skupin – pak už na ně čekala jednotlivá stanoviště.

Na polygonu bylo například připraveno stanoviště věnující se bezpečnosti jízdy, kde si zájemci zkusili kluzné plochy hydraulické i vodní nebo třeba nácvik brzdění v kopci. Součástí stanoviště bylo také školení, kde se dozvěděli zajímavé tipy.

Dále byla připravena offroadová dráha s řízením terénního vozidla na speciální dráze, stanoviště se čtyřkolkami za účasti profesionálních závodních jezdců s handicapem či unikátní motokáry upravené pro ruční řízení.

Další možností bylo vyzkoušet si jízdu se simulátorem THC nebo alkoholu. Součástí expozice byly také ukázky toho, jak lze klasické auto přestavit právě na auto s ručním řízením.

Velkou pozornost si mezi návštěvníky získal elektromobil Tesla, který zrychlí z 0 na 100 kilometrů za hodinu během necelých tří vteřin. Pro návštěvníky se stala atrakcí, lidé se s automobilem často fotili a nemohli se dočkat, až si v něm vyzkoušejí jízdu v roli spolujezdců.

„Byla to paráda, úplně mě to zamáčklo do sedačky. A přitom to jezdí tak potichu,“ prohlásila ve skupince svých kamarádů nadšeně jedna z účastnic.

Akci na mosteckém autodromu podpořili svou přítomností i známé osobnosti. K vidění byl například slavný odchovanec litvínovského hokeje Robert Reichel, přímo mezi účastníky se pohyboval bloger Martin Rota, který je po amputaci nohy.

ALENA HERZÁNOVÁ
Chomutovský deník
http://www.chomutovsky.denik.cz/

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.