Senioři s demencí najdou azyl v Zábřehu

ilustrační foto: Tim & Selena Middleton / Flickr.com

Alzheimercentrum přestaví nemocnici na penzion se 150 lůžky. Uleví se tak rodinám, které už péči o své nejbližší nejsou schopni zvládat sami.

Zábřeh – Když manželé Novotní zjistili, že jejich maminka to už doma bez cizí pomoci nezvládne, život se jim obrátil zcela naruby. Osmdesátiletou seniorku navštěvovali vždy ráno a večer, postupem času se domluvili s Charitou, jejíž pracovníci ženě dávali léky, zajišťovali dovoz obědů a obstarávali hygienu.

Jednou však syn našel maminku potlučenou doma na zemi, zcela zmatenou a předávkovanou léky. Seniorka musela být hospitalizována a jen díky tomu, že se právě uvolnilo lůžko na sociálním úseku v nemocnici, má nyní žena zajištěnou stálou péči a manželé si mohli po několika letech honění oddychnout.

A právě těmto rodinám pomůže podobnou situaci vyřešit společnost Alzheimercentrum, která ještě letos chce dokončit stavební úpravy v bývalé krizové nemocnici v Zábřehu. Časem by se v objektu mělo nacházet až sto padesát lůžek pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Přípravné stavební práce již začaly.

„V České republice provozujeme devět zařízení, v Zábřehu vznikne desáté. Provoz bychom rádi zahájili před koncem letošního roku, takže stavební práce budou letos velmi intenzivní,“ uvedl statutární zástupce Alzheimercentra Aleš Kulich. Dodal, že plánovaná kapacita je sto padesát lůžek.

Takzvanou krizovou nemocnici, která se nachází na vršku nad bývalou porodnicí, vlastnil až do roku 2015 stát. Objekt ale nikdy nesloužil svému účelu, bývaly v něm jen sklady. Areál na ploše přes třináct tisíc čtverečních metrů je typickou stavbou civilní ochrany ze šedesátých let minulého století. Kromě pětipodlažní hlavní budovy se v něm nacházejí dva menší objekty. Nemocnici stát odprodal, protože už pro ni neměl využití.

Firma Alzheimercentrum s plány nedávno seznámila také vedení města Zábřehu. Jak se již před časem vyjádřil starosta František John, radnice záměr vítá. „Cílovou skupinou mají být potřební lidé a navíc vzniknou nová pracovní místa,“ uvedl František John.

Péče o člověka s Alzheimerovou chorobou je v domácím prostředí velmi náročná a někdy z různých důvodů pro rodinné příslušníky nemožná.

Pobytových zařízení je ale stále málo.

„Vzhledem k tomu, že různou formou demence trpí až jedno a půl procenta populace, objekt v Zábřehu bude pro spádovou oblast velkým přínosem,“ dodal Aleš Kulich.

O lidi s Alzheimerovou chorobou se starají také v domovech v Jedlí či Sobotíně, nedávno začala lůžka pro tyto pacienty nabízet také šumperská nemocnice.

Alzheimerova nemoc je závažné postižení mozkové tkáně. Pacienti mívají problémy s pamětí a orientací, prakticky se jedná o ztrátu získaných duševních schopností. V pokročilém stadiu je nutná nepřetržitá péče. Většina forem demence postihuje jedince nad šedesát let, ale stále častěji se vyskytuje i v mladším věku.

HANA KUBOVÁ
Šumperský a Jesenický deník
http://www.sumpersky.denik.cz/

(Visited 28 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.