Můj syn nesouhlasí s nastavenou léčbou schizofrenie. Co má dělat?

ilustrační foto: Flickr.com

Dotaz:
Můj syn je postižený schizofrenií. Je mu 32 let. Invalidní důchod má 5 tisíc korun. Z toho si ale tři bere pečovatelka v chráněném bydlení. Syn chodí k psychiatrovi, který mu dává injekci, po které je ale synovy zle a nechce ji. Lékař mu ale říká, že ji musí mít, jinak mu sebere důchod. Není to využívání nemocných?

Odpověď:

Nejprve je nutné uvést, že každý má právo na změnu lékaře, když nesouhlasí s jeho léčebnými postupy. Pokud tedy má Váš syn pocit, že mu léčba nepomáhá a lékař ji nechce změnit, lze výměnu lékaře rozhodně doporučit.

To, že mu bude odebrán invalidní důchod, kvůli tomu že se nechce léčit, Vašemu synovi bezprostředně nehrozí. Spíše je možné, že Váš syn má nařízenou léčbu soudem a pokud by se odmítl léčit, mohla by hrozit jeho hospitalizace v léčebně pro duševně choré.

O invalidním důchodu rozhoduje Lékařská posudková služba ČSSZ na základě zdravotní dokumentace zaslané ošetřujícím lékařem pacienta. I v tomto případě proto může pomoci výměna psychiatra, kdyby ten stávající chtěl na LPS ČSSZ zaslat zdravotní dokumentaci, která zcela neodpovídá skutečnosti. Váš syn by se tedy v žádném případě neměl cítit vydírán.

Jiří Marek
invArena

(Visited 6 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.