ČSSZ chce vrátit po mém otci důchod, který chodil jeho zemřelé přítelkyni. Máme se soudit?

ilustrační foto: piovasco / stock.xchng

Dotaz:
Můj otec, kterému je 82 let, žil s přítelkyní, o níž její děti nejevily zájem. Jelikož se zdravotní stav otcovy přítelkyně zhoršil, měl táta dispoziční práva k jejímu účtu. Poté, co se zhoršil zdravotní stav otce, zařídili jsme jeho přítelkyni pobyt v domově pro seniory. Doporučeně jsme tam zaslali kreditní kartu a všechny ostatní dokumenty.
Poté, co paní zemřela, přišlo mému otci asi po 3/4 roku vyrozumění, že má ČSSZ doplatit důchod, který paní ještě 5 měsíců na její účet posílali.
Naše námitky ČSSZ zamítla, že prý buď máme zaplatit a nebo se soudit.
Celý majetek paní získala v dědickém řízení její dcera, která vše utratila.
S dcerou jsme sepsali, že se s ČSSZ domluví a vše doplatí, ale peníze chce ČSSZ stejně po mém otci.
Má smysl se v tomto případě soudit? Máme podat trestní oznámení na dceru zemřelé pani a nebo se soudit s ČSSZ?
Otec už je velice nemocný a dlužná částka činí asi 48 000.

Odpověď:

Případ Vašeho otce je velice složitý a rozhodně lze doporučit, abyste se obrátili na právníka, který Vám pomůže situaci vyřešit.

Nepíšete, zda po té, co jste zaslali do domova pro seniory kreditní kartu bývalé otcovy přítelkyně, tak zda i Váš otec zrušil dispoziční práva k účtu.

Pokud ano, tak požadavek ČSSZ je zcela neopodstatněný a soudní řízení by mělo mít naprosto jednoznačný pozitivní výsledek pro Vašeho otce.

Nicméně v celém případu došlo k mnoha pochybením.

Bezprostředně po smrti bývalé otcovi přítelkyně mělo dojít k zablokování jejího bankovního účtu. Váš otec už v tu chvíli tedy neměl šanci se k penězům na účtu dostat a to i když měl dispoziční práva.

Veškeré finance na účtu, včetně těch předmětných pěti splátek důchodu, musely být součástí dědického řízení. ČSSZ proto musí zmiňovaných 48 000 Kč vymáhat po dceři zemřelé paní.

Nicméně, to už nemusí být starost Vašeho otce, tomu stačí jen prokázat, že nemohl mít ke zmiňovaným penězům přístup a ani na ně mít nárok a věřím, že schopný právník mu tento případ bez problémů pomůže vyhrát a to i velice pravděpodobně s odškodněním od ČSSZ za naprosto neopodstatněné vymáhání předmětné částky.

Jiří Marek
invArena

(Visited 5 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.