Česko péči o duševně nemocné neumí. Změnit to má reforma

Psychicky nemocní vyjdou stát na sto miliard korun ročně. Na léčbu jde ale jen zlomek částky – devět miliard. Zbytek spolykají invalidní důchody a další dávky. Ministerstvo chce neefektivní systém předělat.

Trpěl bludy a vyhrožoval, že někoho zabije. Po propuštění z psychiatrické léčebny skutečně bodl a zavraždil knihovnici. Tragédie z Horní Břízy na Plzeňsku, která se odehrála na jaře 2015, ukázala na velký problém: Česko péči o psychicky nemocné neumí. Vraždám v nepříčetnosti se dá předcházet, tvrdí odborníci. Ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví proto chystají změnu.

Během následujících deseti let vyroste v každém okrese alespoň jedno centrum duševního zdraví. Půjde o komunitní středisko, kde se bude o nemocné starat tým zaměstnanců. K dispozici bude také jejich příbuzným. „Působit v něm budou nejenom psychiatři a sestry, ale také terapeuti, terénní sociální pracovníci a asistenti,“ přibližuje spoluautor reformy Ivan Duškov.

Odborníci si budou pacienty přebírat postupně. Pokud se nemocní ocitnou v akutním stavu v psychiatrické nemocnici, budou je tam moci navštěvovat a připravovat na propuštění. Klientovi pak pomohou i doma: budou dohlížet na to, jestli chodí na terapie či bere léky. Asistovat mu budou také při hledání práce.

Dnes to nikdo nedělá. Systém je nastaven špatně. „Pacienta sice odvezou s akutním problémem do psychiatrické nemocnice, kde ho lékaři zaléčí, jakmile ale akutní problém odezní, propustí ho,“ popisuje ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý. Jenomže pak se pacient znovu ocitne bez pomoci. Jestli chodí k ambulantnímu specialistovi, už nikdo nehlídá. Jeho problémy se proto mohou znovu rozvinout.

Problém se netýká jenom schizofreniků, kterých se v Česku léčí kolem jedenácti tisíc. Podobně jsou na tom i pacienti s depresemi, úzkostmi, anorexií nebo závislostí na návykových látkách. Tedy asi 600 tisíc lidí, kteří každoročně vyhledají pomoc psychiatra. Pětina těchto lidí by se podle odborníků nemusela do léčeben dostat, pokud by se jim předtím někdo věnoval.

Česko by tím navíc ušetřilo nemalé peníze. Podle Aleny Šteflové z české kanceláře Světové zdravotnické organizace se totiž každý dolar, který stát investuje do efektivní péče o duševně nemocné, vrátí nejméně čtyřikrát. „Světová zdravotnická organizace proto doporučuje všem zemím, které ještě komunitní centra pro duševně nemocné nemají, aby je založily. Například Česko by se mělo snažit přesunout do roku 2020 do péče odborníků v komunitních službách nejméně pětinu všech pacientů, kteří se dnes střídavě léčí a neléčí v nemocnicích,“ řekla Šteflová.

Dnes Česko vydává na duševně nemocné kolem 100 miliard korun ročně. Na léčbu jde ale jen zlomek této částky. Tři čtvrtiny z toho spolykají výdaje na neefektivní provoz léčeben. Obrovské peníze naopak plynou na sociální služby, invalidní důchody nebo nemocenské – tedy výdaje, kterým by se dalo předejít.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly přitom bude duševně nemocných raketově přibývat – třeba kvůli stárnutí populace přibude demencí. Jen za posledních dvacet let se počet psychiatrických pacientů zdvojnásobil.

Vedení resortu bude podle Prymuly muset vyřešit zásadní problém: nedostatek lékařů. Už dnes je jich totiž zoufalý nedostatek – necelých osm stovek. Podle Martina Hollého se proto mohou lékaři věnovat každému pacientovi sotva třináct minut. „S reformou psychiatrie proto úzce souvisejí také změny ve vzdělávání zdravotníků,“ podotkl Prymula.

„V centrech duševního zdraví budou působit nejenom psychiatři a sestry, ale také terapeuti, terénní sociální pracovníci a asistenti.“ Ivan Duškov, spoluautor psychiatrické reformy

Kolik je psychicky nemocných

– 600 tisíc lidí ročně musí navštívit psychiatra
– 100 tisíc lidí je kvůli psychiatrické chorobě v invalidním důchodu
– 1 člověk z 15 trpí depresí
– 183 milionů denních dávek antidepresiv spotřebují čeští pacienti (třikrát víc než před 15 lety)
– 3 lidi ze 4 nemají adekvátní léčbu své deprese
– Pětinu svého života prožijí Češi v průměru s nějakou psychiatrickou chorobou (mj. deprese, demence, úzkosti apod.)
– 20 % o tolik by se měl do roku 2020 snížit počet lůžek na klinikách, nahradit by je měla místa v komunitních centrech

Kolik stojí psychiatrické choroby
– 100 miliard korun ročně plyne na duševní nemoci (léčení, sociální služby, invalidní důchody, pracovní absence)

Zdroj: oEdC, WHo, MZČr

Liberecký deník
http://www.liberecky.denik.cz/

(Visited 10 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.