Ve Stanu proti melanomu si mohou lidé nechat vyšetřit znaménka

Rakovina kůže se v Česku týká každého třetího člověka staršího 60 let. Ročně lékaři zjistí asi 2600 nových případů melanomu, což je nejagresivnější typ rakoviny kůže. Muži mají melanom nejčastěji na zádech či trupu, ženy v obličeji a na dolních končetinách. Při příležitosti letošního Stanu proti melanomu, v kterém si mohou lidé nechat bezplatně vyšetřit kožní znaménka, to řekl přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK Petr Arenberger.

Stan je otevřen na pražském Ovocném trhu dnes ve středu od 10 do 18 hodin. V pondělí 24. dubna jej zájemci najdou v Brně a o den později v Ostravě. Více informací je na webu.

Podle přednosty bylo loni zjištěno 2605 nových případů melanomu a počet každoročně stoupá. Díky prevenci ale pacienti většinou přicházejí k lékaři včas a onemocnění se daří vyléčit. Typickým pacientem je podle Arenbergera muž ve věku 54 let, často se ale objevují případy melanomu i u mladých lidí.

Letošní ročník akce chce upozornit na to, že by se lidé měli před zářením chránit i při sportu. „Evropské statistiky ukazují, že pro spálení kůže je nejrizikovější jízda na kole a rekreační běh,“ uvedl Arenberger. Lidé by proto měli sportovat mimo polední dobu a chránit se krémem nebo oblečením.

Loni se nechalo ve stanu vyšetřit 4001 lidí, u kterých odborníci odhalili 38 melanomů a 59 jiných typů rakoviny kůže. Vyšetření by měli vyhledat především lidé s nízkým fototypem, s větším množstvím mateřských znamének, ti, kteří měli onemocnění melanomem v rodině, či tací, kteří pozorují na kůži změny. Lidé si mohou nechat prověřit kožní znaménka i v ordinacích kožních lékařů, některé pojišťovny na tato vyšetření přispívají. Všeobecná zdravotní pojišťovna, která je s 5,9 milionu pojištěnců největší, vydává ročně na léčbu pacientů s melanomem přes 280 milionů korun. Většina z toho je určena na biologickou léčbu, která je u těchto pacientů v posledních letech častější.

(Visited 4 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.