Rehabilitační ústav Kladruby rozšiřuje prostory pro pacienty


Rehabilitační ústav Kladruby na Benešovsku rozšiřuje prostory pro pacienty. Předloni začal s rekonstrukcí půdy, vznikla tam nová ubytovací část. Další zrekonstruované prostory jsou nyní před dokončením, celkem přibylo asi 23 lůžek. Cílem není ani tak zvyšovat kapacitu, ale zlepšovat komfort pro klienty, řekl ředitel Josef Hendrych.

„Některé dvojlůžkové pokoje měníme na jednolůžkové, byť nejsem přesvědčen o tom, že to je správná cesta, protože lépe se to táhne ve dvou, jeden druhém může pomoct a morálně a psychicky ho podpořit. Nicméně ta poptávka tady je a musíme k ní přihlížet,“ uvedl Hendrych.

Se zdravotními pojišťovnami má ústav nasmlouváno zhruba 250 lůžek a k tomu asi 20 dalších může dát k dispozici samoplátcům. Vedle toho buduje nové prostory také pro rehabilitaci a zázemí pro personál. Každý rok investuje z vlastních zdrojů zhruba 20 milionů korun.

„V posledních 16 letech jsme zdvojnásobili hodnotu ústavu ve stavební části. Hodně rekonstruujeme, hodně stavíme, hodně zateplujeme, abychom snížili režijní nákladovost,“ řekl Hendrych. Podle něj se to docela daří. Poukázal na to, že zatímco před 16 lety byly roční náklady na energie 14 milionů korun, nyní přes tuhou zimu nepřekročily polovinu.

Ústav poskytuje komplexní rehabilitační péči lidem s těžkým poškozením pohybového a nervového ústrojí, zejména po úrazech a operacích. První pacienty přivítal 21. dubna 1947, oficiální provoz byl zahájen počátkem prosince téhož roku. Výročí 70 let existence ústav oslaví 5. října, kdy uspořádá vzpomínkovou konferenci. „Chceme pozvat pionýry z té doby, pacienty, lékaře, ředitele, zavzpomínat si, udělat volný prohlídkový den a seznámit zájemce s tím, kde jsme, kam se ubíráme a jaký je náš cíl v rehabilitaci,“ dodal Hendrych.

(Visited 6 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.