V Teplicích otevřela bezplatná anonymní HIV poradna

V Teplicích nově otevřela HIV poradna pro bezplatné anonymní testování viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Měla by pokrýt potřeby severozápadních Čech, řekl její vedoucí Tomáš Rieger. Po Praze, Ostravě a Olomouci je poradna v areálu teplické nemocnice teprve čtvrtou, kterou v Česku provozuje Česká společnost AIDS pomoc.

Do budoucna se podle Riegera testování rozšíří i na další přenosné pohlavní choroby. „Testy v našich zařízeních probíhají podle standardů, tedy s předtestovým a potestovým poradenstvím, s odběrem krve a osobním sdělením výsledku po několika málo dnech,“ řekl ČTK Rieger.

Ke zjištění HIV statusu musí zájemce o testování navštívit poradnu dvakrát. „Při první návštěvě je odebrána krev, při další je sdělen výsledek. Telefonicky, e-mailem, ani jiným osobám nelze výsledek testu sdělit,“ doplnil Rieger. Poradna nabízí v některých případech i rychlotest na HIV, jehož výsledky jsou známé během několika minut, tato služba ale může být podle Riegera zpoplatněna.

Poradna, kterou Česká společnost AIDS pomoc provozuje společně se Zdravotním ústavem, nabízí testování každý čtvrtek. Rieger předpokládá, že bude sloužit nejen lidem z Teplicka, ale i z Ústecka, Mostecka a okolí. Další pobočku plánuje Česká společnost AIDS pomoc otevřít v Českých Budějovicích.

Počet nakažených virem HIV v Česku v posledních letech prudce stoupá. V loňském roce bylo podle statistik Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS odhaleno 286 nových případů, o pětinu více než v roce 2015. Nejvíce nemocných je dlouhodobě v Praze a Středočeském kraji.

(Visited 8 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.