V Pyšelích otevřeli zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou

V bývalém špejcharu v Pyšelích na Benešovsku otevřeli specializované zařízení pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Budova byla v roce 2014 vrácena polorozbořená Kongregaci šedých sester III. řádu sv. Františka, která ji za 25 milionů Kč zrekonstruovala.

Zařízení s 35 lůžky bude provozovat nezisková organizace Alzheimer Home. Alzheimerova nemoc je nevyléčitelné onemocnění mozku. Chorobu provází porucha myšlení, paměti i úsudku. Nemocný přestává být schopen komunikace i samostatného pohybu, nepoznává své blízké.

Generální představená Klára Šídlová ČTK řekla, že šedé sestry by samy provoz zařízení nezvládly. „Není to v silách kongregace, je nás teď už málo, jen 15, a máme dva velké objekty a ještě několik starších sester, o které se musíme postarat. Kdyby to bylo v našich možnostech, určitě bychom tady rády pracovaly, je to naše poslání,“ uvedla Šídlová. Sestry podle ní nicméně chtějí obyvatele domova několikrát do roka navštěvovat.

Kongregaci původně patřil celý areál pyšelského zámku, po zabrání státem v 50. letech minulého století sloužil jako školicí středisko státní banky a domov důchodců. V 90. letech byl převeden na pražský magistrát. Šedé sestry požádaly o vrácení bývalé sýpky, která zůstala v majetku státu.

Rekonstrukce byla podle Šídlové náročná. Stropy a trámy byly prohnilé, do památkově chráněného objektu zatékalo a měl narušenou statiku. Musely se udělat zcela nové nosné konstrukce. Kongregace hradila rekonstrukci z vlastních zdrojů a využila při tom i takzvanou restituční náhradu od státu. V budově vznikly pokoje s jedním až třemi polohovatelnými lůžky a vlastním sociálním zařízením. Součástí je i společenská místnost.

Prvního klienta zařízení přijalo dnes, plné obsazenosti by mělo dosáhnout do konce léta. Předseda správní rady Alzheimer Home Boris Štastný uvedl, že organizace nyní provozuje 155 lůžek v Praze 4-Kunraticích a stará se i o další klienty žijící ve vlastním prostředí. Ještě letos chce otevřít další zařízení v Libni nebo Pitkovicích v Praze.

Kongregace šedých sester III. řádu sv. Františka vznikla v roce 1856 a fungovala podobně jako nynější pečovatelská služba. Její název vznikl podle šedého pláště, který první sestry oblékaly. V současnosti kongregace působí na Starém Městě v Praze a na poutním místě Lomec v jižních Čechách.