Praha 1 podporuje handicapované a zdůrazňuje význam prevence proti útokům na osoby se sníženou pohyblivostí

Závěr Velikonočních trhů na Václavském náměstí oživila akce Aktivní život s handicapem – sport není jen sport. V průběhu celého dne se návštěvníkům představili špičkoví čeští sportovci a závodníci s handicapem. Zájemci si také mohli vyzkoušet pod vedením zkušeného trenéra sebeobranu na vozíku.

Na akci vystoupil i radní MČ Praha 1 Ivan Solil, který zdůraznil význam sebeobrany jako jedné z forem prevence proti množícím se útokům na osoby se sníženou pohyblivostí.

O svém aktivním životě s handicapem vyprávěl například jeden z nejlepších lukostřelců světa David Drahonínský, olympijský plavec Honza Povýšil, plavkyně Věra Závorková, nevidomý horolezec Honza Říha nebo golfista a lyžař Pavel Bambousek. Návštěvníci se dozvěděli, co všechno je možné dělat s handicapem, jaké pomůcky handicapovaný sportovec potřebuje, jak vypadá sebeobrana na vozíku a jak lze použít bojový systém Krav Maga.

Zároveň si zájemci mohli vyzkoušet různé trenažery – třeba pro ragby na vozíku, handbike nebo monoski. Součástí akce bylo i vystoupení handicapovaných umělců ze skupiny The Tap Tap, autogramiáda některých sportovců a různé hry.

Městská část Praha 1 považuje podporu lidí s handicapem dlouhodobě za jednu ze svých priorit. Zásadní je mimo jiné zajištění jejich bezpečnosti. V tom mohou pomoci i preventivní lekce sebeobrany na vozíku. „Nultou hodinu“ těchto lekcí si kdokoliv mohl v sobotu na Václavském náměstí vyzkoušet.

„Útoky na seniory a osoby se sníženou pohybovou schopností jsou v poslední době bohužel stále častější. Praha 1 proto již dlouhodobě zaměřuje své úsilí i na prevenci těchto trestných činů formou školení seniorů. Při bezpečnostních akcích pořádaných spolu s Policií ČR a strážníky je tak výuka sebeobrany velmi žádanou, byť pouze další formou, kterou se Praha 1 stará o své občany,“ popisuje Ivan Solil (ČSSD), radní MČ Praha 1 pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku.

Sebeobrana pro vozíčkáře, kterou trenéři učili zájemce na akci Aktivní život s handicapem, vznikla adaptací bojového systému Krav Maga pro potřeby lidí s handicapem. Právě Krav Maga je v současnosti považován za jeden z nejefektivnějších sebeobranných a taktických systémů na světě.

Pražský patriot
http://www.prazskypatriot.cz/

(Visited 40 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.