Euroinstitut: Taneční terapie integruje

dav

Ledečský taneční pohár je určen hlavně „normálním“ školám a školským zařízením, kde se žáci mohou prezentovat v kategoriích jako show dance, street dance nebo moderní tanec. V Euroinstitutu, což je praktická škola pro středně těžce mentálně postižené žáky, mají učitelku, která je nadšenec nejen do vzdělávání postižených, ale i do tance. Jmenuje se Zina Hereitová a letos se jí podařilo s její čarodějnickou taneční show Ledečský taneční pohár vyhrát. Ne jí samotné, ale jejím žákům. Jsou to klienti z Domova pro osoby se zdravotním postižením Krajánek z Jesenice u Rakovníka a zároveň žáci Euroinstitutu, praktické školy a odborného učiliště z Panenského Týnce.

Co vám osobně dává tanec?

Zina Hereitová, speciální pedagožka Euroinstitutu: Tanci se aktivně věnuji 37 let. Dává mi pozitivní energii, kterou dávám do mých choreografií. Hudbu sama edituji a mixuji, mám u žáků ráda, když mohou střídat rychlý a pomalý rytmus skladby a tím je to baví. Hlavní je, že i žáci tanec uvítali. Cítí, že i tancem mohou vyjádřit svou radost a hlavně, že se zapojí i na veřejnosti.

Co je na taneční terapii pro mentálně postižené nejpřínosnější?

Zina Hereitová, speciální pedagožka Euroinstitutu: Že si jich ostatní všimnou. Těší se nejen na výuku, ale i se mnou tréninky, kde jsme si ještě blíž. Tancem si zvýší sebevědomí, zbaví se ostychu vystupovat na veřejnosti..

Líbí se mi, že si nehrajete na vznešenou vědu o tanci. Je pravda, že postižení potřebují i obdivné pohledy od svého okolí. Jak dlouho jste vystoupení nacvičovali?

Zina Hereitová, speciální pedagožka Euroinstitutu: Nejdříve jsme v době volna procvičovali taneční prvky, sledovala jsem jejich rytmus a pak udělala choreografii, aby jí s lehkostí zvládli a nezesměšnili se. Samotnou choreografii jsme procvičovali asi měsíc a půl.

Děkuji vám za rozhovor.

Otázky kladl: Karel Krucký
Euroinstitut

(Visited 36 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.