HRW vyzvala Hamas, aby propustil prý mentálně postižené Izraelce

Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) dnes vyzvala radikální palestinské hnutí Hamas vládnoucí v Pásmu Gazy k propuštění dvou izraelských občanů, kteří jsou údajně duševně nemocní. Podle HRW muži přešli hranici do Gazy pěšky a nejsou nijak zapleteni do izraelsko-palestinského násilí, napsala agentura AP.

Dlouhodobé zadržování a izolace těchto vězňů jsou „kruté a neobhajitelné“, uvedla ve zprávě organizace Human Rights Watch. Podrobná zpráva vychází z rozhovorů s rodinami obou mužů a s izraelskými a palestinskými představiteli.

Prvním zadržovaným je třicetiletý izraelský Žid etiopského původu Avera Mengistu, který žil v jihoizraelském pobřežním městě Aškelon. Do pásma Gazy se dostal v září 2014, když na pláži v oblasti pohraničního kibucu Zikim přelezl pohraniční plot. Trpěl údajně psychickými problémy a v den svého zmizení možná pil alkohol. Radikální skupina Hamas, která bojuje proti Izraeli, nicméně odmítá tvrzení izraelských úřadů, podle nichž je Mengistu mentálně postižený.

Hamas zadržuje podle HRW také 29letého izraelského Araba Hišáma Saída, který pochází z komunity beduínů z Negevské poušti. Do Pásma Gazy prý odešel rovněž dobrovolně, když překonal hraniční plot v dubnu 2015. Jeho otec tvrdí, že syn trpí schizofrenií a že do Pásma odešel v minulosti už dvakrát a Hamas ho vždy vrátil.

Organizace HRW sdělila, že oba muži byli na základě lékařských prohlídek zproštěni vojenské služby v izraelské armádě a opakovaně pobývali v psychiatrických zařízeních. Organizace Human Rights Watch apelovala na Hamas, aby s muži zacházel lidsky a dovolil jim komunikovat se svými rodinami.

Hamas v minulosti nepřímo přiznal, že dvojici Izraelců zadržuje, ale odmítl o nich poskytnout další informace, dokud Izrael nepropustí desítky vězněných členů hnutí.

Podle HRW pravděpodobně do Pásma Gazy přešel v červenci 2016 ještě třetí izraelský občan, 19letý Džumá abú Ghaníma rovněž beduínského původu. Organizace ale nebyla schopna to potvrdit.

Vstup na území, které má pod kontrolou radikální Hamas, Izrael svým občanům nedovoluje. Kromě bezpečnostních důvodů je to také proto, že si Hamas za vydání stanovuje zásadní požadavky. Za propuštění vojáka Gilada Šalita, jehož Hamas unesl v roce 2006, musel Izrael v roce 2011 propustit na svobodu skoro tisíc palestinských vězňů.

Hamas také podle Izraele odmítá vydat ostatky dvou padlých izraelských vojáků, kteří se do Pásma dostali v minulosti.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.