Děti si hrají s bublinkovým válcem či vlákny

Nejen postižené děti mají nyní možnost zažívat něco nového a rozvíjet se. K tomu jim pomáhá snoezelen, který vytváří organizace Podej nám ruku ve svém klubu v Klatovech v Plánické ulici. Tento projekt byl jejím velkým snem a nyní se ho daří plnit.

Klatovy – „Snoezelen je rozšířen po celém světě a jeho blahodárné působení zažívají nejen tělesně a duševně postižení lidé. Snoezelen je chápán jako záměrně vytvořené prostředí pro stimulaci a rozvoj smyslových receptorů skrz vlastní prožitky,“ vysvětlila Dana Vachtlová z organizace Podej nám ruku.

Snoezelen je v klubu využíván i při návštěvách zdravých dětí ze školní družiny. Hru doprovází hudba z přehrávače i muzikoterapeutických nástrojů. „Půjčujeme jim různé drobné světelné předměty, zvířátka, koule či světelná vlákna. U našich postižených dětí plní snoezelen terapeutický záměr. Chybí jim schopnost filtrovat podněty. Musíme jim poskytnout prostředí se strukturovanými podněty. Zveme na pravidelné návštěvy i děti ze speciální třídy při mateřské školce a praktické školy v Klatovech. Klub a pomůcky v něm jsou zcela zdarma všem k dispozici,“ sdělila Vachtlová.

SVÍTÍCÍ POMŮCKY

V klubu děti najdou například bublinkový válec, jehož pořízení vyjde na zhruba 30 tisíc korun, a klubu se ho podařilo pořídit za finanční podpory dotačního programu Plzeňského kraje a z části z výtěžku prodeje svých výrobků.

„Bublinkový válec je vertikální trubice z plexiskla naplněná vodou. Obsahuje čerpadlo a LED světla, která mění barvu. Čerpadlo vytváří drobné bublinky, které stoupají, a změna barvy budí dojem měnících se bublinek. Rádi bychom k válci pořídili dálkové ovládání, aby si děti mohly měnit barvu podle svého, i intenzitu bublinek,“ popsala Vachtlová.

Oblíbená jsou optická vlákna, která si organizace pořídila za 20 tisíc za podpory Nadace ČEZ. „Byla vyvinuta speciálně pro práci v multisenzorickém prostředí. Světelný zdroj mění pozvolna barvy. Děti jimi omotáváme, přikládáme je na různé části těla, na tvář. Stimulujeme jimi zrak či sluch. Děti si mohou s vlákny hrát, brát je do ruky, vlákna držíme ve vzduchu a dítě se pro ně natahuje, čímž rozvíjíme motoriku. Rádi bychom zakoupili interaktivní ovladač, aby se děti učily ovlivnit situaci, zvolit si barvu, vypnout či zapnout vlákna,“ dodala Vachtlová.

DANIELA LOUDOVÁ
Klatovský deník
http://klatovsky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.