Hrdina Perdedaj se dočká českého občanství

Zachránil život ženě a skončil ochrnutý. I když nesplnil podmínky pro občanství, dostane ho.

Karlovy Vary – Zájem veřejnosti a práce právníků konečně, téměř po dvou desetiletích, přinesly Gjonu Perdedajovi uznání, jaké si zasluhuje. Tento původem kosovský občan je právem považován za hrdinu, a i když obdržel Čestné občanství města Karlovy Vary, pamětní medaili Senátu ČR, Senát ČR ho třikrát navrhl na státní vyznamenání, stále nebyl považován za občana naší republiky. To se má nyní změnit. Perdedaj se ve středu 24. května dočká udělení českého státního občanství.

Gjon Perdedaj do České republiky přišel během války v Jugoslávii v roce 1995, aby se vyhnul násilí. Nevyšlo to. Když přispěchal na pomoc šestaosmdesátileté stařence přepadené ozbrojeným lupičem, násilník mu prořízl krční tepnu. Vážné zranění si vyžádalo trvalé následky a Perdedaj od osudného dne nemůže mluvit, má ochrnutou ruku, při chůzi musí používat hůl a je odkázán na péči svých bratrů, s nimiž žije v Karlových Varech. Teprve v prosinci roku 2012 mu byl přiznán invalidní důchod, který mu byl během let dále navýšen.

„Mému klientovi pomohlo také vyhlášení veřejné sbírky, která vynesla přes půl milionu korun, které byly poslány na účet České republiky,“ uvedl Perdedajův právník Ronald Němec, který se postavil na jeho stranu. Perdedaj totiž jako živnostník ještě před svým zraněním dlužil na pojištění u VZP 8 300 korun. Tato částka vzrostla i díky jeho hospitalizaci v nemocnici, kde ležel v kómatu.

„Během let následně došlo k odpuštění penále za VZP a sociální pojištění, když nejdříve musela být uhrazena jistina v řádu několika set tisíc,“ dodal Němec.

Nyní, po letech, už má čestný Karlovarák zřízen důstojný byt a bydlení a způsob života. Udělení českého státního občanství se dočká i za situace, kdy nesplňuje, pro svá zranění, většinu podmínek pro jeho udělení. „Věřím, že tato zpráva bude pozitivním přínosem pro naše spoluobčany, že právo a spravedlnost opravdu vítězí, byť to trvá někdy hodně dlouho,“ dodává Gjon.

ZDENĚK HNÍZDIL
Chebský deník
http://chebsky.denik.cz/

Komentáře:

  1. boemy napsal:

    proč občanství čr? má ID, dostal peníze ve sbírce, vykurýrovali ho, zaplatil za něj všechny dluhy, proč ještě i občanství?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.