Otevřeli výstavu, kde „vidí“ i nevidomí

foto: Flickr.com

I nevidomí si mohou „prohlédnout“ unikátní výstavu, která byla včera otevřena v kostele Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Expozice haptických neboli hmatových modelů je totiž první svého druhu na jihu Čech.

České Budějovice – Zrakově postižení mohou 3D modely tří gotických konzol vypálených z hlíny poznat hmatem. Pod každým z exponátů je umístěn popisek v Braillově písmu pro nevidomé na destičkách z umělého dřeva. Text pod exponáty si lidé mohou také přehrát pomocí QR kódu.

Biskup Vlastimil Kročil řekl: „Naším záměrem je zpřístupnit umělecká díla lidem se zrakovým postižením a současně umožnit vidícím zážitek z hmatového vnímání výtvarného díla.“ Výstava je uzpůsobena i osobám na invalidním vozíčku. Mluvčí biskupství Miroslav Bína uvedl: „Pro zdravé lidi jsou tyto modely dobré v tom, že uvidí zblízka detaily, které odsud nemohou vidět.“

Expozice, kterou připravilo biskupství, vznikla ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Jihočeské univerzity. Dílo vzniklo v rámci bakalářské práce. Autorka, čtyřiadvacetiletá studentka, Veronika Boušková vysvětluje, proč si tuto bakalářskou práci zvolila: „Spousta bakalářek jen někde leží. Tahle práce mě motivovala, protože jsem věděla, že bude mít viditelný výsledek.“ V létě budou exponáty doplněny o reliéf svatého Kryštofa a Panny Marie Klasové.
Podle Miroslava Bíny chce biskupství výstavu do budoucna dále rozšiřovat.

Co nahmatáte

Návštěvníci výstavy v kostele Obětování Panny Marie v Českých Budějovicích si mohou ohmatat přesné modely konzol, které zdobí klenbu tohoto kostela. Zobrazují divého muže, Svatou Trojici a pelikána krmícího mláďata. Byly vytvořeny podle fotografií. Autorka uvedla, že nejtěžší bylo vystoupat po žebříku k pravým konzolám, aby je mohla přeměřit a zachytit detaily. Použila akrylové barvy. Lesklá hladká glazura by při pohmatu neumožnila rozpoznat detaily.

KAMILA DUFKOVÁ
Táborský deník
http://taborsky.denik.cz/

(Visited 2 times, 1 visits today)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.