Zdi ústavu vymění za domky

ilustrační foto: MorgueFile

Ženy s postižením z Jestřebí by se přeci jen mohly dočkat stěhování z ústavu.

Českolipsko – „Šanci začlenit se do běžného života dostanou ženy z ústavu pro mentálně postižené v Jestřebí. O transformaci místního zařízení Sluneční dvůr se snaží Liberecký kraj už řadu let. Letos chce z evropských fondů získat peníze na stavbu domku v Sosnové, do kterého by se mohlo přestěhovat prvních dvanáct žen. Další by v budoucnu měly najít důstojnější prostředí pro život přímo v Jestřebí a na českolipských Ladech.

OBCE BYLY PROTI

„Vzhledem k tomu, že jsou projektové přípravy náročné, budeme letos předkládat žádost jen na část projektu. Jedná se o lokalitu Sosnová,“ potvrdila mluvčí kraje Markéta Dědková. Plány na přestěhování klientek Slunečního dvora do několika domků po Českolipsku, kde se ženy měly učit žít v běžné společnosti, kraj před třemi lety zastavil, přestože na něj měl peníze z Evropské unie. Nestihl by však projekt dokončit ve stanoveném termínu a hrozilo, že by dotaci musel vracet. Realizaci brzdil i odmítavý postoj řady obcí, kde se měly domky stavět. Proti se tehdy postavili v Jestřebí, Zákupech, Oknech nebo Stráži pod Ralskem.

VYUŽIJÍ AREÁL ÚSTAVU

Kraj chce nyní kromě lokalit v Sosnové a České Lípě využít také stávající areál ústavu v Jestřebí. „Je plánována demolice třech objektů u příjezdové cesty do areálu, na jejich místě by měly vzniknout tři řadové domy pro osmnáct uživatelů s vysokou mírou podpory. Dále chceme zrekonstruovat jeden objekt, ve kterém jsou aktuálně ubytovány klientky domova,“ uvedla náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

Součástí projektu je i snaha změnit pohled veřejnosti na postižené a na jejich místo ve společnosti. Umožnit postiženým žít mezi lidmi, a nikoli za zdmi ústavů, navazovat běžné vztahy, a případně i pracovat. Mnohé už se změnilo. „Dřív nebylo myslitelné, aby se klient po obci pohyboval sám, dnes je to běžné,“ poznamenal již dříve ředitel Domova Sluneční dvůr v Jestřebí Pavel Kos.

Zatímco ženy z Jestřebí nadále žijí v ústavu, stěhování už mají za sebou klientky domova pro osoby se zdravotním postižením v Mařenicích. Ty v loňském roce našly nové adresy ve dvou domcích v Novém Boru a jednom ve Cvikově.

Areál v Mařenicích nyní Liberecký kraj nabízí k prodeji za téměř šest a půl milionu korun. „Budovy jsou v dobrém technickém stavu. Nechceme, aby postupně chátraly, a proto je udržujeme. Věřím, že nové využití pro ně najdeme my nebo budoucí majitel i přesto, že nyní je doba, kdy se tento druh nemovitostí prodává obtížněji,“ dodala náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

Petra Hámová
Českolipský deník
http://ceskolipsky.denik.cz/

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.