Jaká je lhůta na vyřízení odvolání proti zamítnutí zvýšení příspěvku na péči?

ilustrační foto: photoXpress

Dotaz:
Ráda bych se zeptala, jak dlouhou lhůtu má úřad na vyřízení odvolání proti zamítnutí zvýšení příspěvku na péči.
Dne 2.3.2017 bylo Úřadu práce doručeno odvolání a spis se dostal k odvolacímu orgánu 15.3.2017.
Mám doma nemocnou maminku, která měla první stupeň příspěvku na péči. Zažádali jsme si o zvýšení, na sociální šetření přišla tatáž sociální pracovnice, která říkala, že je vidět zjevné zhoršení zdravotního stavu. I přesto však bylo zvýšení zamítnuto, proto jsme se odvolali a odvolávací řízení už trvá od 2.3.2017.
Dne 2.5.2017 přišel mamince dopis od MPSV, kde jí je sděleno, že ze závažných provozních důvodů nebude možné maminčin případ zařadit na jednání posudkové komise.
Před týdnem maminka volala na úřad a úřednice jí řekla, že teprve řeší odvolání z října loňského roku, že si maminka musí počkat. Chci se zeptat, zda je to normální jednání, zjevně úřednice nebere ohledy na psychický dopad, který to má na postiženou osobu.

Odpověď:
Posudková komise má na posouzení jednotlivého případu lhůtu z pravidla 60 dní, může si však zažádat o její prodloužení, takže v praxi je tomu tak, že určité lhůty sice existují, avšak státní orgány se jimi vůbec neřídí.

Váš případ už trvá 4 měsíce, což je nejběžnější doba na vyřízení podobných případů, pokud však Vaší mamince byl zaslán oficiální dopis od MPSV a úřednice jí sdělila, že řeší teprve odvolání z října, je velice nepravděpodobné, že by v nejbližší době bylo vydáno rozhodnutí.

Bohužel Vám nezbývá nic jiného než dále čekat a občas zavolat na úřad a ptát se na informace.

Nemá však smysl dávat za vinu něco úřednicím, se kterými jednáte, faktem je, že je extrémní nedostatek posudkových lékařů a tak úředníci prostě nestíhají. Pokud je za Vaši situaci někdo odpovědný, tak je to MPSV ČR, které tuto situaci dlouhodobě neřeší a nebo neví, jak ji řešit.

Jiří Marek
invArena

(Visited 33 times, 1 visits today)

1 komentář

  1. Můžete mi poradit jak a kde se mám informovát o přizpěku na péči pro mou mamku Marii Wodeckou.Dostal jsem přiznání 8800Kč ale jsem poslal odvolání od září2017. Od té doby uplynul už rok a já jsem ještě nedostal žádnou informaci jak dopadl výsledek.Kde a na koho se mám obrátit.Wodecki Jan syn paní Wodecké.

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.