Manžel mi pomáhá při koupání, úklidu atd. Mám nárok na příspěvek na péči?

Dotaz:
Jsem v pl. inv. Důchodu. Mám problémy s chůzí – často musím stát a odpočívat. Mám problémy s dechem-CHOPN, a 23.5. jsem dostala druhý infarkt, dali mi kardiostimulátor. Chtěla bych si podat žádost o příspěvek na péči. Chci se zeptat: mám na to nárok nebo ne? Jsme s manželem sami, pomáhá mi dokonce i u koupání, úklidu atd.

Odpověď:

Na příspěvek na péči nejspíše máte nárok. O jeho stupni rozhodne Lékařská posudková služba ČSSZ na základě zdravotní dokumentace zaslané Vaším lékařem. Velký vliv na stupeň příspěvku na péči má také sociální šetření, které u Vás doma provede pracovník Úřadu práce.

Sociální pracovník bude posuzovat při kolika základních životních potřebách potřebujete pomoc druhé osoby.

Základních životních potřeb je deset a jsou to: Mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity, péče o domácnost.

Příspěvek na péči se přiznává ve čtyřech stupních:

– I. stupeň – lehká závislost – každodenní pomoc nebo dohled z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu při 3 nebo 4 základních životních potřebách (příspěvek ve výši 880, Kč měsíčně)

– II. stupeň – středně těžká závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 5 nebo 6 základních životních potřebách (4.400,/měsíc)

– III. stupeň – těžká závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 7 nebo 8 základních životních potřebách (8.800,/měsíc)

– IV. stupeň – úplná závislost – každodenní pomoc nebo dohled při 9 nebo 10 základních životních potřebách (13.200,/měsíc)

Jiří Marek
invArena

(Visited 3 times, 1 visits today)

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.