Vozíčkářka našla v malování terapii i zálibu

Autorkou veselých a hravých obrazů, které představuje výstava nazvaná Terapie malbou v nymburské kapli sv. Jana Nepomuckého, je vozíčkářka Petra Veselá. Malování se začala věnovat po vážném úrazu před devíti lety, kdy ze dne na den přišla o všechny své záliby. Olejomalba pro ni byla nejen skvělou terapií, ale ukázala jí, jak dál. Jenže to nebylo hned. Cesta od prvních tahů speciálně upraveným štětcem k výstavě trvala sedm let.

– Malovala jste už v dětství?

Chodila jsem do základní umělecké školy, ale moc jsem se malování nevěnovala. Měla jsem spoustu jiných koníčků.

– Jak přišel nápad začít malovat ve vaší druhé životní etapě po úrazu?

Hledala jsem, čím nahradit záliby, kterým jsem se po úrazu páteře už nemohla věnovat. Až mamka řekla: Tak zkus malovat. Museli jsme vymyslet, jak budu držet štětec, protože mi nefunguje úchop ruky. Řešení se našlo, mám speciální štětec zasazený do molitanu. Nebylo to snadné, ze začátku jsem vydržela malovat jen pár minut…

– Jakou techniku používáte?

Maluju olejovými barvami. Vyhovují mi, protože dlouho schnou. Dělám každý obrázek na etapy a takhle se k němu můžu vracet.

– A kde berete náměty?

Co mě zrovna zaujme. Zvířata, lidské tváře, barevnost… Najdu si dva tři obrázky, třeba lva, a podle nich si pak vytvořím svého lva.

– Absolvovala jste nějaký výtvarný kurz?

Kdepak! Já si maluju čistě po svém.

– Kdy máte při malování největší radost?

Během tvorby jsem většinou na nervy, že obrázek vypadá úplně jinak, než chci. Radost přichází, až když ho domaluju, že se mi to povedlo.

—–

Vizitka

Osmadvacetiletá Petra Veselá vystudovala nymburské gymnázium a po vážném poranění páteře i mezinárodní vztahy na Metropolitní univerzitě. Ráda maluje, čte, cestuje a jezdí na handbiku, speciálně upraveném kole pro vozíčkáře, kde se šlape rukama.

IVANA ŠMEJDOVÁ
Boleslavský deník
http://www.boleslavsky.denik.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.